Site Üye Girişi
Kullanıcı Adı
Şifre
 

Üye olmak için tıklayınız
Sendika Sosyal Medya Adreslerimiz
Sendika Üyelik Formu
İlanlar
Üye Tespit Tutanağı
Mevzuat ve Hukuk
 Hukuk Haberleri
 Açılan Davalar & Son Durumları
 Kurum İdari Kurulları
Hizmet Koluna Bağlı Kurumlar
 Büro Hizmet Koluna Bağlı Kurumlar
Video/Ses Dosyaları
 Türk Büro-Sen Marşını Seyret
 Türk Büro-Sen Marşını Kaydet
 Atatürk Klibini Seyret
 Atatürk Klibini Kaydet
TV ve Radyo
 Tüm Canlı TV ve Radyolar
Gazeteler
Bakanlıklar
Linkler
 ÖSYM
 Kamudan Haber
 Memur Postası
TBS Mail Girişi
 TBS Mail Kutusu

GAZİLERDEN SİGORTALI OLMALARI HALİNDE GENEL SAĞLIK SİGORTASI PRİMİ KESİLMEZ


[ 12 Temmuz 2018, Perşembe – 17:31 ]

 
Kamuda çalışan “Gazi” statüsündeki bazı memurların genel sağlık sigortası priminin kesilmesi, 5510 sayılı kanunun 5. Maddesinin C bendine göre yasal değildir. Buna göre maddede, “harp malulleri ile terörle mücadele kanununda tazminat ve aylık bağlanması hakkında vazife malullüğü aylığı bağlanmış malullerden sigortalı olarak çalışmaya başlayanların aylıkları kesilmez” ifadesi yer almaktadır.  Bu durumda olan çalışanlarımız için kesilen sigorta primlerinin maaşlarına iade edilmesi hususunda bir dilekçe örneği mevcuttur.
 
 
 
Konuyla ilgili açıklama yapan Türkiye Kamu-Sen Şehit yakınları ve Gaziler Komisyonu Başkanı Gazi Abdullah Gazioğlu  aynı durumu kendisinin de yaşadığını belirterek bu statüde çalışan memurları uyardı. Sosyal Güvenlik Kurumu  Başkanlığı’nın prim iadesi için kendi kurumuna gönderdiği dilekçeyi paylaşarak açıklama yapan Gazioğlu, “5510 sayılı yasaya göre zaten Genel sağlık sigortası priminden muaf olduğumuz için maaşlarımızdan GSS prim kesintisi yapılmasına gerek yoktur. Kanunun 5. Maddesinin C bendi incelendiği zaman çalışanlarımızın kesilen primlerinin iadesinin yapılabileceği görülmektedir” dedi.
 
 
 
Gazioğlu, yersiz yatırılan GSS priminin iadesi için çalışanların kurumlarına müracaat etmeleri gerektiğini belirterek çalışanları haklarına sahip çıkmaya davet ederek, kanunun ilgili maddesini hatırlattı; “İş kazası ve meslek hastalığı sigortası hükümleri uygulananların uzun vadeli sigorta kollarına tabi olmayı istemeleri halinde, bu isteklerini kurumlarına bildirdikleri tarihi takip eden ay başından itibaren haklarında uzun vadeli sigorta kolları uygulanır. Bu fıkra kapsamına girenlerden ayrıca genel sağlık sigortası primi alınmaz”
 
 
 
Gazioğlu ayrıca, primlerin geriye dönük olarak 5 yıllık kesintiyi iade alabileceğini ve bu işlemlerin gerçekleşmesi için mutemet birimine başvurulması gerektiğini vurguladı.


Facebook'ta Paylaşın

Toplam resim sayısı: 1
       
Site İçi Arama
SANAL SINIF DERS SİSTEMİ
 Sanal Sınıfa Giriş İçin Tıklayın
 Dersleri Seyredemiyorsanız Mutlaka Okuyun.!
KAMPANYALARIMIZ
Bilgi
 Haber Arşivi
Afişlerimiz
Yayınlarımız
Faaliyet ve Denetim Raporları
Faaliyet Raporu (09.02.2018)
Mali Raporlar (09.02.2018)
Bağımsız Dent.Raporu (09.02.2018)

Saygı Duruşu İstiklal Marşı
İndirmek için tıklayınız.
Genel Merkez Logo


Erzurum Mahallesi Talatpaşa Bulvarı No:160 Cebeci / ANKARA    |    Tel: 0312 424 22 11    |    Fax: 0312 424 22 19    |    E-mail: turkburosen@turkburosen.org.tr

Copyright © 2012, TÜRK BÜRO-SEN      |