Site Üye Girişi
Kullanıcı Adı
Şifre
 

Üye olmak için tıklayınız
Sendika Sosyal Medya Adreslerimiz
Sendika Üyelik Formu
İlanlar
Üye Tespit Tutanağı
Mevzuat ve Hukuk
 Hukuk Haberleri
 Açılan Davalar & Son Durumları
 Kurum İdari Kurulları
Hizmet Koluna Bağlı Kurumlar
 Büro Hizmet Koluna Bağlı Kurumlar
Video/Ses Dosyaları
 Türk Büro-Sen Marşını Seyret
 Türk Büro-Sen Marşını Kaydet
 Atatürk Klibini Seyret
 Atatürk Klibini Kaydet
TV ve Radyo
 Tüm Canlı TV ve Radyolar
Gazeteler
Bakanlıklar
Linkler
 ÖSYM
 Kamudan Haber
 Memur Postası
TBS Mail Girişi
 TBS Mail Kutusu

KAMUDA ÜCRET DENGESİZLİĞİ BİTİYOR


[ 13 Ocak 2018, Cumartesi – 10:14 ]

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın verdiği startla personel rejimine neşter vuruluyor. Kıdemler arası ücret dengesizliği giderilirken hem iş hem hiyerarşi dikkate alınacak. Performansa dayalı ücret modelleri incelemeye alındı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın çarşamba günü yaptığı "kaymakam emrindeki çalışandan düşük ücret almayacak" çağrısının ardından düğmeye basıldı. Kamuda kıdemler arasındaki ücret dengesizliği giderilecek. Ek gösterge sistemi, statü, ücret, çok başlı yönetim başta olmak üzere temel sorunlar masaya yatırılırken, performansa dayalı ücret sisteminin dünya örnekleri incelenerek yeni bir model ortaya konulacak. Birinci adımda hem görev ücreti hem de emekli maaşlarını belirleyen ek gösterge cetvelinde genel bir düzenleme yapılırken personel rejiminde köklü değişiklikler yapılacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan, kamuda tüm meslek grupları için hakkaniyetli bir ücret dengesinin en geç 2019'da kurulacağını açıkladı. Farklı kurumlarda, farklı unvanlarda ek gösterge, tazminat sistemi de tüm boyutlarıyla yeniden değerlendirilecek.

PERSONELDEN DÜŞÜK ÜCRET

Kaymakam örneğinde olduğu gibi birçok kurumda daire başkanı, müdür, şube müdürü altlarında görev yapan personelden daha düşük ücret alıyor. Bu ek gösterge rakamlarının düşük olmasından kaynaklanıyor.

Kamuda personel rejiminin yeniden düzenlenmesini öngören çalışma kapsamında, ön plana çıkan başlıklar şöyle:

ÇALIŞAN LEHİNE OLACAK: Her türlü maaş, aylık, ücret, ek ücret, prim, zam, tazminat, ikramiye, fazla çalışma ücreti, kar payı ve her ne ad altında olursa olsun yapılan diğer ödemeler ile sosyal haklar çalışanlar lehine yeniden değerlendirilecek.

HEM İŞ HEM HİYERARŞİ: Kurumların hizmet gerekleri, unvan, hiyerarşi, iş yükü dikkate alınarak bir yıllık değerlendirme dönemleri belirlenecek.

PERFORMANSA BAKILACAK: Değerlendirme süreci planlama, izleme, aşamalarından oluşacak. Başarı puanı, hedef, görev, yetkinlik ve vatandaş memnuniyeti yüzdelik ağırlıklarına göre belirlenecek.

VATANDAŞ MEMNUNİYETİ: Kamu çalışanlarının hedefleri, görevleri, yetkinlikleri dikkate alınarak, vatandaşın memnuniyeti de dikkate alınacak.

EK GÖSTERGEYE DÜZENLEME: Ek gösterge sisteminde eğitim, unvan dikkate alınarak kurumlar arasında denge sağlanacak. Yönetici kadrolarında görev yapanlar hakkında geçerli olan ek gösterge rakamları da düzeltilerek, hiyerarşiye uygun hale getirilecek.

EMEKLİLİKTE MAAŞ DÜŞMEYECEK: Kaymakam örneğinde olduğu gibi yöneticilerin altındaki personelden düşük ücret alarak, emeklilikte de maaşlarında büyük oranda azalma yaşanmasının önüne geçilecek.

KAMUYA 180 BİN PERSONEL
Ücret sisteminin değişmesi öngörülürken temel, görev ve başarı ücreti gibi seçenekler de değerlendirilecek. Öte yandan bu yıl kamuya çeşitli statü ve unvanlarda yaklaşık 180 bin personel alınacak. 2018'de KPSS'ye de rekor başvuru bekleniyor. İŞKUR, KPSS sonuçlarına göre alım yapacak.

Sabah Gazetesi

BU HABERE İNANALIM MI?

Bilindiği üzere, gerek Cumhurbaşkanı, gerek Başbakan gerekse de Hükümet yetkilileri ve üst düzey bürokratların, “kamuda yaşanan ücret adaletsizliklerinin giderileceği” haberleri birçok kez medyaya yansımış, ancak bu açıklamaların altı hep boş bırakılmıştır.

Geçtiğimiz yıllarda hayata geçirildiği söylenen (666 sayılı KHK ile)  “Eşit işe, eşit ücret” uygulaması ise, kurumlarda yan yana masalarda  aynı işi yapanlar arasında büyük adaletsizliklere yol açmış, ne çalışma hayatında ne de emeklilik hayatında “eşit işe, eşit ücret” uygulaması hayata geçirilememiştir.

Konfederasyonumuz ve Sendikamızın yıllardır Toplu Sözleşme masasına taşıdığı, “kamuda iş tanımlarının yeniden güncellenmesi ve ücretlerin yeniden belirlenmesi” talebimiz ise, Hükümetin ve yandaş Konfederasyonun itirazları ile reddedilmişti.

Hükümet, kamuda memurlar arasında ayrımcılık yapmış, memurların ekonomik haklarını gasp etmiş, ancak söz konusu üst düzey yöneticiler olduğunda, Hakim ve Savcılar başta olmak üzere, Daire Başkanından Müsteşara kadar üst düzey bürokratlara bir çok defa ek göstergeleri başta olmak üzere, ücret artışı sağlanmıştır. Bu zamlar, alınan zamların üzerine ekstra olarak yapılmış, memurlar ise bu zamların dışında tutularak, sefalete mahkum edilmiştir.

Türk Büro-Sen olarak, medyaya yansıyan haberler nedeniyle ümitsiz de olsak, sormak zorundayız; Kamu çalışanları arasında ayrım gözetmeden ücretler insan onuruna yakışır bir seviyeye getirilecek midir? Yoksa bu haber de medyaya yansıyan önceki haberler gibi havada mı kalacaktır.
 
Hükümete çağrımızdır;

Kamu çalışanlarının yaşadığı ekonomik sıkıntıları, biran evvel çözüme kavuşturmak için gerekli çalışmaların yapılmasını talep ediyoruz.
Bizler memurlarımızın hayrına olacak her türlü çalışmaya destek veririz.
 


Facebook'ta Paylaşın

Toplam resim sayısı: 1
       
Site İçi Arama
SANAL SINIF DERS SİSTEMİ
 Sanal Sınıfa Giriş İçin Tıklayın
 Dersleri Seyredemiyorsanız Mutlaka Okuyun.!
KAMPANYALARIMIZ
Bilgi
 Haber Arşivi
Afişlerimiz
Yayınlarımız
Faaliyet ve Denetim Raporları
Faaliyet Raporu (09.02.2018)
Mali Raporlar (09.02.2018)
Bağımsız Dent.Raporu (09.02.2018)

Saygı Duruşu İstiklal Marşı
İndirmek için tıklayınız.
Genel Merkez Logo
İlanlar
 Genel Kurul İlanları


Erzurum Mahallesi Talatpaşa Bulvarı No:160 Cebeci / ANKARA    |    Tel: 0312 424 22 11    |    Fax: 0312 424 22 19    |    E-mail: turkburosen@turkburosen.org.tr

Copyright © 2012, TÜRK BÜRO-SEN      |