Geri

MERSİN ŞUBEMİZ, YERLİ MALI KULLANALIM

15 Aralık 2016, Perşembe | 14:41
TÜRK BÜRO-SEN MERSİN ŞUBE BAŞKAN YARDIMCISI MUSTAFA GÜVEN’İN “YERLİ MALLARI HAFTASI” NEDENİYLE BİR MESAJ YAYINLADI
 
1923 yılında İzmir İktisat Kongresi’nde yurdun bağımsızlığının korunması, yerli mallar üretilmesi ve kullanılması yönünde alınan kararla birlikte, Yerli Malı (Tutum, Yatırım ve Türk Malı) Haftası  1946 yılından itibaren 12 – 18 Aralık tarihleri arasında kutlanmaktadır.

            Yerli Malı Haftasının amacı, ithal edilen ürünler yerine; ülkemizde yetiştirilen, üretilen ya da imal edilen malların kullanımı ve tüketilmesi ile ekonomiye katkı sağlamaktır. Mustafa Kemal Atatürk, “’Türk yurdu, Türk iktisadı, Türk eliyle, Türk tarihiyle yükselir. Türkler, TÜRK MALI alınız, TÜRK MALI kullanınız; Türk parası Türk toprağında kalsın” diyerek,  Türk malı kullanımının önemine vurgu yapmıştır.

            Globalleşen dünyada, kendi ürettiklerimizi pazarlayabilmek her geçen gün zorlaşmaktadır. Ülkemiz teknoloji ve ARGE’ye yeterince kaynak ayırmamakta ve bu yüzden dünya pazarında hak ettiği noktaya ulaşamamaktadır. Yüksek teknolojiye sahip ülkeler, dünya pazarının önemli bir bölümüne sahiptirler. Bu sebeple ülkemizdeki alış veriş merkezlerinin vitrinlerinde yabancıların ürettiği ürünler yer alıyor. Verimli topraklara sahip olmamıza rağmen temel gıda ürünlerimizin yarısından fazlasını ithal ediyoruz. Bankacılıktan turizme, otomotivden madenciliğe kadar önemli sektörlerimiz yabancıların kontrolündedir. Daha önemlisi başta borsamız olmak üzere, dolaşımdaki paranın yarıdan fazlası yabancıların elindedir. Maalesef ülkemiz,  küresel sermaye gruplarının yüksek kazanç sağladıkları ülkelerin başında gelmektedir.

           Türk Büro-Sen ailesi olarak diyoruz ki, tüm olumsuzluklara rağmen, tüketiciler olarak alışverişlerimizi bilinçli yapmalı ve ürün tercihlerimizde önceliğimizi yerli üretimden yana kullanmalıyız. Milli ekonomimize sağlayacağımız kazanç, teknoloji alanında da gelişmemize ve dünya pazarında hak ettiğimiz noktaya ulaşmamıza katkı sağlayacaktır. Unutulmamalıdır ki, ekonomisi bozulan ülkeler, dışa bağımlı hale gelerek sömürge konumuna düşerler. Bu yüzden yerli mal üretimini ve kullanımını teşvik etmeliyiz.Foto Galeri

Toplam fotoğraf sayısı: 1