Geri

HÜKÜMET ÜCRET AYRIMCILIĞINI SÜRDÜRÜYOR

18 Mayıs 2016, Çarşamba | 07:51
TÜRKİYE KAMU-SEN GENEL TEŞKİLATLANDIRMA SEKRETERİ VE TÜRK BÜRO-SEN GENEL BAŞKANI FAHRETTİN YOKUŞ’UN YAZILI BASIN AÇIKLAMASI

Çalışanlar arasındaki ücret adaletsizliği artarak devam ediyor. Hükümet, Sendikalarla yaptığı toplu sözleşmenin dışına çıkarak, istediği kesimlere ayrıcalıklı haklar vermeye devam ediyor. Kanunlar çiğneniyor ve mutabakatlar rafa kaldırılıyor.

İKTİDARIN KEYFİ TUTUMU TÜM HIZIYLA SÜRÜYOR

Mevcut 4688 sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları ve Toplu Sözleşme Kanunu’nda, “memurların ekonomik ve sosyal haklarının Sendikalarla yapılacak Toplu Sözleşme mutabakatı sonucu belirlenir” maddesi çiğneniyor.

Hükümetin bu keyfi tutumu nedeniyle pek çok kamu kurumunda çalışma barışı bozulmaktadır. Bilindiği üzere 2016 yılı Ocak ayından itibaren geçerli olmak üzere, Emniyet’teki sivil memurların dışında kalan resmi üniformalı emniyet mensuplarının ek göstergeleri yükseltilmiş, ancak yaklaşık 8 bin sivil (üniformasız) memur bu haktan mahrum bırakılmıştır.

SİVİL MEMURLAR ÜVEY EVLAT DEĞİLDİR

Son olarak benzer bir uygulama Askeri personel üzerinden yapılmıştır. Türk Silahlı Kuvvetleri mensubu Subay, Astsubay ve Uzmanların yan ödeme katsayıları artırılarak ilave ücret almaları sağlanmış, ancak askeriyede çalışan ve sayıları 50 bine yaklaşan sivil (üniformasız) memurlar kapsam dışı bırakılmıştır.

Hükümetin bu ayrımcı tutumunu kabul etmemiz mümkün değildir. Aynı kurumda farklı statülerde çalışanların ayrıma tabi tutulması, o kurumda çalışma barışını bozan büyük bir adaletsizliktir. Ülkeyi yönetenleri vicdana ve insafa davet ediyoruz. Bir kere olsun adaletli bir paylaşım yapınız. Ayrımcılıktan vazgeçiniz. Çalışanlar arasında huzursuzluğu daha da artırmayınız.

Bir emek örgütü olarak, elbette ki kamu görevlilerine verilen haklara karşı değiliz. Sadece devlet yöneticilerinin, çalışanlar arasında ayrımcılık yapmamalarını talep ediyoruz.

Türk Büro-Sen olarak, Emniyet ve Askeri İşyerlerinde ayrımcılığa tabi tutulan sivil memurların gasp edilen haklarının verilmesini talep ediyoruz. Foto Galeri

Toplam fotoğraf sayısı: 1