Geri

ADALET BAKANLIĞI YAZI İŞLERİ MÜDÜRLERİNE ROTASYON KABUL EDİLEMEZ

14 Mayıs 2016, Cumartesi | 11:30
TÜRKİYE KAMU-SEN GENEL TEŞKİLATLANDIRMA SEKRETERİ VE TÜRK BÜRO-SEN GENEL BAŞKANI FAHRETTİN YOKUŞ’UN YAZILI BASIN AÇIKLAMASI

14 Mayıs 2016 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan “ADALET BAKANLIĞI MEMUR SINAV, ATAMA VE NAKİL YÖNETMELİĞİNDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK” ile, Yazı İşleri ve İdari İşler Müdürlerine rotasyon getirilmiştir.

Bu düzenlemeyle 14 Mayıs 2016 tarihinden itibaren;

2 yıldan az hizmet süresi bulunanlar, 2 yılını tamamlamaları halinde üçüncü, dördüncü veya beşinci bölgeye,

2 yıldan fazla 5 yıldan az hizmet süresi bulunanlar ikinci veya üçüncü bölgeye,

5 yıldan fazla 9 yıldan az hizmet süresi bulunanlar birinci veya ikinci bölgeye,

9 yıldan fazla hizmet süresi bulunanlar birinci bölgeye, bunlardan birinci bölgede bulunanlar ise başka bir birinci bölgeye atanacaktır.

ROTASYON YÖNETMELİĞİ İLE AİLE BÜTÜNLÜĞÜ BOZULACAKTIR

Bu yönetmelik ile;

*2 yıldan fazla Yazı İşleri Müdürlüğü ünvanında çalışanların tamamını yerlerinden edecektir.

*Son yapılan sınav sonrası ataması gerçekleştirilen Yazı İşleri Müdürleri şimdilik (2 yıllık süreleri dolmadan) yerlerinde kalacaktır.

*Bundan sonra gerçekleştirilecek sınavlara müracaatlar azalacaktır.

*Aile bütünlüğü bozulacak, birçok Yazı İşleri ve İdari İşler Müdürleri emeklilik seçeneklerini bir kez daha gözden geçirecektir.

GÖREVDE YÜKSELME VE UNVAN DEĞİŞİKLİĞİ YÖNETMELİĞİ DE DEĞİŞTİRİLDİ

Yine 14 Mayıs 2016 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan yönetmeliğe göre Adalet Bakanlığı’nda Görevde Yükselme Sınavına katılacak personelin sınava girebilmesi için aranan hizmet sürelerinde değişikliğe gidilmiştir.

Yönetmeliğe göre Yazı İşleri Müdürlüğü için aranan 8 yıllık hizmet süresi, 6 yıla indirilmiştir.

Sınav için öngörülen kadro sayısının 5 katı sözlü sınava çağırılırken, bu sayı 4 kata indirilmiştir.

Sınavlara müracaatlar Komisyonlar yerine, Türkiye geneli olarak yapılacaktır.

Sınav sonrası atamalar başarı sırası ile tercihlere göre yapılacak, boş kadrolara ise kura çekme yöntemi ile atama yapılacaktır.

Yazılı sınavda başarılı olanlar arasında yapılan sözlü sınava ilişkin sınav komisyonuna yönelik yapılan değişiklik öncesinde sözlü sınav bir veya bir den çok Adalet Komisyonu bünyesinde oluşturulacak sınav komisyonu ile yürütülürken, değişiklik ile “Sözlü sınav kurulu; Bakanlıkça uygun görülecek Personel Genel Müdür Yardımcılarından birinin başkanlığında, Personel Genel Müdürlüğü Daire Başkanı ile hâkim sınıfından üç üyenin katılımıyla toplam beş üye olacak şekilde düzenlenmiştir.

ROTASYON UYGULAMASINA DAVA AÇACAĞIZ  

Türk Büro-Sen olarak, bu yönetmelikle ilgili hukuki incelemeyi başlatmış olup, zorunlu rotasyona tabi tutulacak Adalet çalışanlarının mağduriyetine sebep olacak hususlarda gerekli yasal yollara başvurulacağını kamuoyuna bildiririz.Foto Galeri

Toplam fotoğraf sayısı: 1