Geri

KASTAMONU ŞUBEMİZİN BASIN AÇIKLAMASI

27 Haziran 2014, Cuma | 12:01
Kastamonu Şube Başkanımız Ercan Karabacakoğlu yaptığı basın açıklamasında, “Bundan önceki yıllarda Kamu İşvereni olan Hükümet ile Yetkili Sendikalar arasında yapılan Toplu Görüşme ve Toplu Sözleşme görüşmeleri sonrasında durumdan haklı olarak memnun olmayan kamu çalışanları tarafından eleştiri ve sitemlerle karşıya kalmaktaydık. Tabii olarak Kamu sendikacılığı görevini yürütmemiz nedeni ile bu tür serzenişleri duymak o zamanda şimdide bizim için en doğal olaylardandır.

Ancak 2013 yılı Ağustos ayında yapılan, 30 gün sürmesi gerekirken 7 günde beceriksiz bir sendikaca tamamlanan toplu sözleşme ki anılan sendika haricinde herkes tarafından fiyasko olarak nitelendirilen son toplu sözleşme tüm kamu çalışanlarının malumudur.  Özellikle içtihat olarakta değerlendirebileceğimiz  Temmuz ayında bundan önceki yıllarda yapılan memur zammı bu yıl yapılmadığında Kamu çalışanlarının tepkilerini sezmek için müneccim olmaya gerek yoktur. Normal olarak Ocak 2014 ayı maaşı ile aynı maaşı hatta vergi dilimi nedeni ile daha azını alacak olan kamu çalışanının bütün serzenişlerini ve şikayetlerini dinlemeye hazır olduğumuzu belirtiriz. Ayrıca 2014 yılında Mayıs enflasyon rakamları dikkate alındığında Temmuz 2014 ayı sonrasında en düşük memur maaşında yaklaşık %3 ortalama memur maaşında ise yaklaşık  % 6 kaybın olduğu, bununda en düşük memur için aylık 60,00-TL, ortalama memur için ise 150,00-TL gibi bir rakama karşılık geldiği hesaplanmaktadır.

Son olarak toplu sözleşme Kamu İşvereni ile sendika arasında yapılan bir münazara veya daha doğru tabirle müsabaka olarak değerlendirildiğinde Kamu işvereni 2014 yılında sahadan galip ayrılmıştır. Galibiyetin de verdiği haklılıkla olsa gerek, geçtiğimiz günlerde yapılan bir toplantıda adı geçen sendika yetkililerine Sayın Başbakanımızca; “atı alan Üsküdar’ı geçti.” yada “geçti Bor’un pazarı” manasında “ taleplerinizi toplu sözleşme sürecinde dile getiriniz, bu toplantı başka amaçla yapılıyor” denilivermiştir.  Tabi olarak bu bize ve diğer kamu çalışanlarına 2013 yılı Ağustos ayını tekrar  hatırlatmış ve üzmüştür” dedi.
 Foto Galeri

Toplam fotoğraf sayısı: 1