Geri

YASAMADA GARİP TABLO

23 Haziran 2014, Pazartesi | 14:19
AKP’nin iktidar olduğu 2002-2014 yılları arasında Meclis’te 1756 kanun çıkarıldı. En çok değişiklik ise Türk Ceza Kanunu ve Ceza Muhakemeleri Kanunu’nda yapıldı

Ankara Barosu Yasa İzleme Enstitüsü, AKP’nin iktidar olduğu son 12 yıllık dönemdeki yasama faaliyetlerinin fotoğrafını çekti. Buna göre, Meclis’te 2002-2014 arasında bin 756 kanun çıkarıldı. Türk Ceza Kanunu ise en çok değiştirilen Kanun oldu. Yasa İzleme Enstitü’nün kuruluş yıldönümü dolayısıyla düzenlenen toplantıya, Baro Başkanı Sema Aksoy, Başkan Yardımcısı Orhan Şimşek, Genel Sekreter Gökhan Candoğan, Yasa İzleme Enstitüsü  Yönetim Kurulu Üyesi Erol Aras, Yönetim Kurulu Üyeleri Saygın Yazıcıoğlu ve Hatice Korkmaz, bu ilginç çalışmayı hazırlayan Önizleme Dairesi Başkanı Ayşegül Dalkır Kahveci, Enstitü üyesi avukat ve akademisyeler katıldı.

Onbinlerce madde

Toplantıda, Yasa İzleme Enstitüsü Ön İzleme ve Uygulama Takip Dairesi tarafından 3 ay boyunca gerçekleştirilen araştırmanın ön sonuçları Enstitü Başkanı Dr. Savaş Özdağ tarafından okundu. Kesintisiz bir siyasal iradenin hakim olduğu bir dönemi incelemenin anlamlı sonuç vereceğine inandıkları için araştırmalarını Kasım 2002 ile Mart 2014 tarihleri arasında sınırlandırdıklarını anlatan Özdağ, “Bu dönemde Meclis tarafından çıkarılan bin 756 kanunu inceledik. Her birinin içerdiği maddeler dikkate alındığında, on binlerce maddeden oluşan bir külliyat değerlendirildi ve ortaya ilgi çekici sonuçlar çıktı” dedi. 

Kanun enflasyonu

24. yasama döneminde olan Meclis tarafından bugüne kadar toplam 14 bin 500 kanun çıkarıldığını belirten Özdağ, şunları söyledi: “Her bir yasama döneminde ortalama 550 kanun çıkarıldı. 2002-2014 yılları arasında TBMM, kanun fabrikası olarak da adlandırılan, kanun enflasyonu diyebileceğimiz yoğunlukta bir üretim gerçekleştirmiş durumda. Benzer bir kanun yapım hızına ancak 1920-1960 arasındaki dönemin meclislerinde rastlayabiliyoruz. Genç devletimizin kuruluş yıllarında kanunlaşma faaliyetlerinin yoğunluğunu anlamak zor değil. Buna karşın, söz konusu dönemde gerçekleştirilen yasama faaliyetlerinin yoğunluğu, kısmen AB müktesebatı ile Türk Hukuku’nu uyumlu hale getirme ihtiyacı ile açıklanabilse de bu kriter yeterli olmuyor.” 

Çalışkanlık değil

Kanun değişiklikleriyle ilgili de bilgi veren Özdağ , “Yargı kurumları, yüksek mahkemeler ve HSYK’nın çok sayıda yasal düzenlemeye konu olduğu tespit edildi. Türk Ceza Kanunu ve Ceza Muhakemeleri Kanunu’nun rakipsiz bir şekilde en çok değiştirilen kanunlar olduğunu görüyoruz” diye konuştu. Kanun sayısındaki artışın Meclis’in çalışkanlığı olarak tekdir edilmemesi gerektiğinin altını çizen Özdağ, “Artan kanun sayısı, hukuk güvenliğini ve hukuk devleti ilkesini zedelemektedir” dedi.

Yeniçağ Gazetesi
 Foto Galeri

Toplam fotoğraf sayısı: 1