Geri

BARIŞ VE HUZUR LİGİNDE AVRUPA SONUNCUSUYUZ

20 Haziran 2014, Cuma | 10:14

Polis şiddeti ve AKP’nin gerilim politikası bizi bu hale getirdi

Türkiye, ‘Dünya Barış Endeksi’nde 162 ülke arasında 128’inci oldu Avrupa sıralamasında ise Türkiye ‘kıtanın en huzursuz ülkesi’ seçildi

 
Gezi olaylarının ardından her geçen gün artan polis şiddeti, Suriye’ye yönelik uyguladığımız politika, Türkiye’yi huzurlu ülkeler liginde alt sıralara yerleştirdi. Avustralya merkezli Ekonomik ve Barış Enstitüsü’nün (IEP) her yıl yaptığı Küresel Barış Endeksi’nde Türkiye, 162 ülke arasında 128’inci oldu. Listenin ilk sırasında İzlanda, son sırada Suriye var.
 
Sudan, Afganistan, Irak…
 
Huzur sıralamasında Türkiye’nin altında ise Libya, Ukrayna, Mısır, Lübnan, İsrail, Kuzey Kore, Sudan, Irak, Afganistan ve Suriye gibi ülkeler yer aldı. Türkiye aynı listede geçen yıl 134’üncü sıradaydı. 2012’de 121, 2011’de ise 124’üncü sırada yer alan Türkiye’de en fazla huzursuzluk yaratan kategori “toplum ve güvenlik” başlığı oldu.
 
İç ve dış çatışmalar etkili
 
Türkiye’nin durumu Avrupa ülkeleri ile karşılaştırıldığında ise daha kötü durumda. Türkiye 36 Avrupa ülkesinin değerlendirildiği sıralamada sonuncu oldu. Sıralama belirlenirken, toplumsal huzur, silahlanma, güvenlik, iç ve dış çatışmalar gibi kriterler göz önünde bulunduruluyor.
Foto Galeri

Toplam fotoğraf sayısı: 2