Geri

SALİHİ, FERYAT EDİYOR: TÜRK DÜNYASI NEREDE

19 Haziran 2014, Perşembe | 10:16
IŞİD saldırılarına karşı korumasız kalan Kerkük’ün Tazehurmatu bölgesindeki Şii Türkmenler silahlandı. IŞİD’in sadece 2 km ötede olması üzerine liderliğini Erşad Salihi’nin yaptığı Irak Türkmen Cephesi de Türkmenlere destek verdi.

Yaklaşık 1.500 genç silahlı nöbete geçti. Çelik yelekle basın toplantısı yapan Salihi, Türk dünyasına sitem etti, “Sünni ya da Kürt gölgesine asla girmeyiz” dedi.

“Peşmerge gölgesine girmeyi kabul etmeyiz” 

Irak Türkmen Cephesi Başkanı Erşad Salihi, Irak’ın kuzeyinde yaşanan son gelişmelerin Türkmenler üzerine oynanan bir oyun olduğunu söyledi. Irak hükümeti ve Kürt yönetimini eleştiren Salihi, “Üzerimize oynanan bu siyasi olaylar yeni değildir. Geçmiş yıllarda da üzerimize bu oyunlar oynandı ama bizi topraklarımızdan etmeyi başaramadılar. Biz ne olursa olsun emri-vaki siyaseti ret ediyoruz. Biz Kürtlerle, Sunilerle ve Şiilerle bu bölgede kardeşçe yaşayabiliriz. Türkmenler artık ayakları üzerinde dursunlar. Bu olayların en büyük sorumlusu birincisi Irak merkezi hükümetidir ikincisi Kürt Bölgesel Hükümetidir. Üçüncüsü uluslararası bölücülerdir” dedi. 

Yalnız bırakıldık

Türkmenlere ait güvenli bir  bölgenin oluşturulmadığını belirten Salihi, “Türkmenler için bir coğrafya ortaya konulmadı. Başta uluslararası güçler, Irak hükümeti ve Kuzey Irak hükümetinin bu hususta yardım eli uzatmaması Türkmenlerin durumunu farklı bir noktaya getiriyor. Göç, ciddi bir şekilde Türkmenler için tehlikedir. Çünkü bu komploların amacı Türkmenleri toprağından çıkarmaktır. Bunu da silahlı gurupları korkutucu göstererek Türkmenlerin topraklarını terk etmelerini sağlamaya çalışıyorlar. Göçler, asimile politikasının bir parçasıdır. Bu da aşama aşama Irak Türkmenlerinin üzerine uygulanıyor. Bir kısım, kulaklarını tıkamış duymuyor. Bir kısım ise zaten projenin aşamalarında bizzat yer alıyor” dedi. Kuzey Irak’ta yalnız bırakıldıklarını belirten Salihi, “Ankara dışında bize destek veren olmadı. Türk Cumhuriyetlerinin bir gün olsun manevi desteklerini görmedik. Biz Karabağ, Kıbrıs, Azerbaycan, Türkmenistan bütün Türk cumhuriyetleri için ağladık ama onlar bir gün bizim için bir damla gözyaşı dökmedi. Maalesef kaderimize bırakıldık. Ama ne kadar yalnız bırakılsak da bizim içimizde olan direniş ruhu hiç bitmeyecek. Kesinlikle topraklarımızı kimseye kaptırmayacağız” dedi.

Yüzlerce şehidimiz var

Türkmen bölgelerinin sürekli hakimiyet değiştirdiğini belirten Başkan Salihi, “Türkmen bölgeleri bir gün IŞİD’in kontrolüne geçiyor bir gün peşmergenin. Telafer şuanda silahlı güçlerin kontrolüne geçti. Tuzhurmatu peşmergenin kontrolüne geçti. Ama karşısında bulunan Türk ovaları ve beldeleri silahlı grupların denetimine geçti. Yani baktığımızda Türkmenleri ikiye bölüyorlar. Bu da bizim için en büyük tehlikedir. Göç sırasında Türkmenler bombardıman altında kaldı. Yüzlerce şehitlerimiz var. Çocuklarını kaybeden aileler oldu. Göç sırasında iki çocuk dağda kayboldu. Ölümle her an burun buruna olan Irak Türkmenleri, şimdiye kadar bölgede sadece siyasi bir güç olarak yer aldı. Türkmenler son yaşanan olaylardan sonra, farklı grupların hakimiyeti altına girmektense silahlanmayı seçti” dedi.Foto Galeri

Toplam fotoğraf sayısı: 1