Geri

İŞÇİ VE MEMURUN VERGİ ORANI FUTBOLCUDAN FAZLA

19 Haziran 2014, Perşembe | 10:13
CENNET ÜLKE TÜRKİYE

Son yıllarda Türk futbolu önemli aşama kaydetti. Dünyaca ünlü yıldızlar Türkiye’de futbol oynamayı tercih ediyorlar. Bunun nedenleri arasında Türkiye’nin “futbolcular için vergi cenneti” olması da var.

Dünyada profesyonel futbolcular kazançlarının yarısını vergi olarak ödüyorlar. Örneğin, İngiltere’de vergi oranı “yüzde 50”, İspanya’da ve Hollanda’da “yüzde 52”, Almanya’da “yüzde 45”, İtalya’da “yüzde 46” ve Fransa’da “yüzde 50”. Türkiye’de ise vergi oranı sadece “yüzde 15”.
 
İŞÇİNİN, MEMURUN VERGİSİ
 
Futbolcuların elde ettikleri gelirler “ücret geliri” sayılıyor. Ancak Türkiye’de futbolcuların, işçi ve memur gibi ücretlilerden bir farkı var.

Ücretlilerin gelirleri, artan oranlı bir tarifeye tabi ve vergi oranları “yüzde 15’ten başlayıp yüzde 35’e kadar” çıkabiliyor. Oysa futbolcular için durum farklı. Onların gelirleri sabit oranlı bir vergiye tabi. Vergi oranı da “yüzde 15”.

İşçi ve memurun aldığı da ücret, futbolcuların ki de!

Peki… Milyonlarca liralık futbolcu ücretine, yüzde 15 vergi sınırı konulurken, 15 milyon civarındaki işçi ve memura bu sınır yerine niye yüzde 35 sınırı konuluyor?

Evet… Niye?

İşte size AKP’nin (A)’sı yani ADALETİ!
 Foto Galeri

Toplam fotoğraf sayısı: 1