Geri

22. YILIMIZI KUTLADIK

18 Haziran 2014, Çarşamba | 10:58
Sendikamızın 22. Kuruluş Yıl Dönümü kutlamaları 17 Haziran 2014 tarihinde Konfederasyonumuz Genel Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Genel Başkanımız Fahrettin Yokuş konuşmasının başında bizlere bugüne kadar destek veren tüm mücadele arkadaşlarımıza teşekkür etti.

TÜRKİYE KAMU-SEN BAYRAKTIR, VATANDIR, MİLLETTİR, DEVLETTİR

Yokuş, “Kuruluş ilkelerimiz 22 yıl boyu değişmemiş, ışığımız olmuştur. “Bizim ilkemiz, önce ülkemizdir” diyerek, çalışan, üreten, yol gösteren sendikal anlayışımızla farkındalık yarattık. Gerçek bir sivil toplum örgütü, eğilmeden, bükülmeden, hakkı tutup kaldıran sendika olduk.  “Emek kutsal, insan mukaddestir” anlayışı ile milli bir kuruluş olmayı başardık. Bizi biz yapan değerleri yüceltmek ve Atatürk’ün hedef gösterdiği muasır medeniyetler seviyesine ulaşabilmek için daha çok çalışmayı ve üretmeyi kendimize hedef koyduk. Türkiye Kamu-Sen büyük bir sevdanın adıdır. Büyük sevda; vatandır, bayraktır, millettir,  devlettir, insandır, kardeşliktir, birlikte yaşamaktır. Biz Türkiye ve Türk Milleti’nin sevdalısı olduk. Adımızı, andımızı, milli değerlerimizi, bayrağımızı ayaklar altına almaya çalışanlarla mücadelemizi sürdürdük, bundan sonra da mücadelemiz bu yolda devam edecektir.”

SENDİKA HAKKI TUTUP KALDIRMALIDIR

“Sendika hak için var olmalıdır. Sendika adalet için çırpınmalıdır. Sendika hakkı tutup kaldırmalıdır. Sendika birinin hakkını diğerine vermek değildir. Sendika mensuplarına ve milletine hizmet için var olmalıdır. Sendika bir yerlerden beslenen, gücünü iktidardan alan bir kuruluş olmamalıdır. Bu durumda olanlar ne yazık ki, emek hırsızlarıdır. Çalışanın hakkını, hukukunu işverene satanlardır, pazarlayanlardır, sarı sendikadır, emek düşmanlarıdır. Söz konusu pazarlamacı sendikaları sizler çok iyi biliyorsunuz.”

ASKERİ İŞ YERLERİNDE ÇALIŞAN SİVİL MEMURLAR SENDİKAMIZ ÇATISI ALTINDA ÖRGÜTLENİYOR

“Bildiğiniz gibi Türk Büro-Sen olarak, geçtiğimiz yıla kadar 43 kamu kurumunda sendikal mücadele veriyorduk. Bu yıl askeri işyerlerinde çalışan sivil memurlar da sendika üyelik hakkına kavuştular. Artık, tüm askeri sivil memurları üye yapıyoruz.  Ayrıca, emniyette çalışan polis memuru kapsamı dışında kalan memurlar da sendikamıza üye olacaklardır. Biz bu kurumlarda çalışan tüm arkadaşlarımızın sorunlarına hakimiz. Bütün gücümüzle bu kurumlara yönelik çalışmalarımızı sürdüreceğiz.”

BİR YANDAN 22. YILIMIZI KUTLUYORUZ, DİĞER YANDAN YÜREKLERİMİZ KAN AĞLIYOR

“Türk – İslam dünyasında kardeşlerimizin kanları akmaya devam ediyor. Doğu Türkistan’da Çin zulmü, Kuzey Irak’ta dün peşmerge bugün IŞİD denilen katiller masum insanların canını alıyor. Aynı şekilde Suriye’de Müslüman Türk kanı akıyor. Ne yazık ki, Irak ve Suriye’de kendilerine Müslüman diyenler kardeşlerini katlediyorlar. Bu katliama sessiz kalamayız. Soydaşlarımızın feryatlarını duymayan kulaklara duyuracağız.”

HER TÜRLÜ AYRIMCILIĞA RAĞMEN SENDİKAMIZ HER GEÇEN GÜN BÜYÜYOR

“4688 sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları Yasası 13 Ağustos 2001 tarihinde yürürlüğe girmiştir. 2002 yılının 15 Mayıs’ı itibariyle, sendikaların üye sayıları Resmi Gazete’de yayınlanmaya başlamıştır. 2002 yılında Türk Büro-Sen 30 bin 440 üye sayısı ile Yetkili Sendika olmuş, 2012 yılına kadar 10 yıl boyunca Yetkili Sendika olarak, Toplu Görüşme ve Toplu Sözleşme masasına katılmıştır.

2002 yılında 30 bin 440 olan üye sayısını bugün itibariyle 45 bin 13’e yükseltmiştir. 12 yıllık süreçte toplam 134 bin memur sendikamıza üye olmuş, bunların bir bölümü emekli olmuş, bir kısmı vefat etmiş, bir bölümü statü değiştirdiği için üyeliği düşmüş, büyük bölümü ise istifa etmiştir. Resmi yetki süreci olan 15 Mayıs 2014 günü itibariyle bir önceki yılın aynı tarihi arasındaki 1 yıllık süreçte 9 bin yeni üye yapılmış, ancak, emeklilik ve istifalar ne yazık ki arzu ettiğimiz artışın gerçekleşmesini engellemiştir.

2002 yılı ila 20014 yılları arasında AKP iktidarının her türlü ayrımcı tutumu, baskıcı anlayışına ve yandaş sendikasını kayırmasına rağmen sendikamız bu süreçte % 48 oranında büyümüştür” dedi.

Genel Başkanımız konuşmasının son bölümünde “Emek Kutsaldır” şiirine yer verdi.

YANINDA ÇALIŞANA, YEDİKLERİNDEN YEDİR
SORUMLULUK GEREĞİ, GİYDİKLERİNDEN GİYDİR
İYİ BİLKİ BUNLARI, DİYEN PEYGAMBERİNDİR
ZALİM OLAN KİŞİLER, HAKSIZLIK EDENLERDİR…

Yokuş, “Kuruluşumuzdan bu yana Sendikamızın her kademesinde görev yapmış, emekli olmuş ve Hak’ka uğurladığımız dostlarımız bilsinler ki, emanetiniz emin ellerdedir. İnşallah Türk Milleti var oldukça, Türk Büro-Sen ve Türkiye Kamu-Sen var olacaktır” dedi.

“NE MUTLU TÜRK BÜRO-SEN’LİYİM DİYENE
NE MUTLU TÜRKİYE KAMU-SEN’LİYİM DİYENE
NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE..!”

IŞIKLAR, “12 İNANMIŞ DAVA ADAMI İLE BU GÜNLERE ULAŞTIK”

Genel Başkanımız Fahrettin Yokuş’un konuşmasının ardından Konfederasyonumuz ve Sendikamız Kurucu Genel Başkanı Ali Işıklar konuşmasında, Türkiye Kamu-Sen ve Türk Büro-Sen’in kuruluş tarihini anlattı.

Türkiye’de ki ilk ve en önemli memur hareketinin Türkiye Kamu-Sen olduğunu belirten Kurucu Genel Başkanımız, 1989 yılında Türkiye Kamu Çalışanları Vakfı adı altında başlatılan zorlu mücadelenin her türlü baskıya ve yıldırma çalışmalarına rağmen 12 inanmış dava adamı ile bu günlere ulaştığını söyledi.

KONCUK, “EVLATLARIMIZA MAKAM MEVKİ DEĞİL, MÜCADELEMİZİN ŞEREFİNİ BIRAKACAĞIZ”

Konfederasyonumuz Genel Başkanı İsmail Koncuk ise konuşmasında, “bu mücadele çok hareketli yıllar yaşadı. Fırtınalı, yağmurlu, karlı günler gördü. Bütün hizmet kollarında çeşitli sıkıntılar yaşıyoruz. Buna rağmen mücadelemiz güçlenerek devam ediyor. Türkiye Kamu-Sen’in büyümesi tez konusudur. Yaşanan onca olumsuzluğa rağmen, büyümemiz hiç durmadan devam ediyor. Türkiye Kamu-Sen bugün 450 bin üyesiyle herkesin içinde bulunmaktan gurur duyduğu bir kuruluş olmuştur. Türkiye Kamu-Sen vatan sevdalısıdır.  Bu sevda Türkiye Kamu-Sen’in geriye gitmeden büyümesinin en temel sebebidir. Bu anlayışımızdan vaz geçmeyeceğiz. Şuanda adına sendika demeye dilimizin varmadığı sarı yapılar yarın olmayacak. Çünkü onları birleştiren şey menfaat birliğidir. Rüzgarda savrulan küller gibi olacaklar. O günler çok uzak değil. Türkiye zor günler yaşıyor. Evlatlarımıza makam mevki değil, mücadelemizin şerefini bırakacağız. Karşılık beklemeden bu ülkeye olan sevdamızı bırakacağız. Bu teşkilata emek veren herkes, bu teşkilatları yüceltmek için mücadele vermelidir. Türk Büro-Sen’in 22. Yaşını kutluyorum. 22. Yaşında hayırlı hizmetler vereceğine olan inancım tam. İnşallah 22. Yılın sonunda daha güçlü bir  Türk Büro-Sen ve Türkiye Kamu-Sen olacak. Zulmün olduğu yerde tarafsız olmak namussuzluktur. Türkiye’de zulüm var. Hak etmeyen insanların baş tacı edildiği günler yaşıyoruz. Hak eden insanlar haksızlığa uğruyor. Türkiye Kamu-Sen bu hak mücadelesinde her zaman 450 bin üyesi ile omuz omuza yürüyecektir” dedi.

22. yıl kutlamalarımıza Kurucu Genel Başkanımız Ali Işıklar, Konfederasyonumuz Genel Başkanı İsmail Koncuk, Konfederasyonumuza bağlı Sendikaların Genel Başkanları, Sendikamız Onur Kurulu Üyeleri, Sendikamız Genel Merkez Yöneticileri, Şube Başkanlarımız ve çok sayıda davetli katıldı.  Foto Galeri

Toplam fotoğraf sayısı: 41