Geri

GÖREVDE YÜKSELME SINAV SONUCUNDAKİ BELİRSİZLİK SÜRMEKTEDİR

17 Haziran 2014, Salı | 09:43
Çorum Şube Başkan Yardımcımız Demet Yurdasucu’nun yazılı basın açıklamasıdır.

“Ülkemizde sosyal devlet olmanın gereği olarak ve Anayasanın 60. Maddesinde   “Her kes sosyal güvenlik hakkına sahiptir. Devlet, bu güvenliği sağlayacak gerekli tedbirleri alır ve teşkilat kurar.” uyarınca Sosyal Güvenlik Kurumu şemsiyesi altında olmayan vatandaşımız yok denecek kadar azdır. Beşikten mezara insanımıza hizmet etmek için çalışanlarının özverili bir şekilde çalışmalarına şahit oluyoruz. Sosyal Güvenlik Kurumu 28 bin çalışanı ile 76 milyon insanımıza hizmet vermenin gayreti içerisinde tüm kamu çalışanları gibi işini vatandaşı memnun edecek bir şekilde işin çözülmesi ve hizmetini güler yüzle almasını sağlamak olduğunun ve kendisinin de bir vatandaş olduğunun bilincinde tüm olumsuzlukları bir kenara bırakarak, kıt kaynaklar içerisinde hizmet üretmeye özveriyle devam etmektedirler.
 Sosyal Güvenlik Kurumu çalışanları son yıllarda hiç olmadığı kadar mağduriyetler yaşamaktadır. 02 Kasım 2011 tarihinde çıkartılan 666 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile SGK çalışanlarının özlük haklarının ve dahi kazanılmış haklarını geriye gidiş söz konusu olmuştur. Çalışanların maaşlarında bu süreçte ortalama bin Türk Lirası erimiş ve kaybolmuştur. Çalışanların ikramiyeleri, mesai ücretleri, vekâlet ücretleri, giyim yardımları kesilmiştir. Tüm bu olanların yanında ağır iş yükü ve ağır mevzuat altında sosyal güvenlik çalışanları ezilmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumunun yapısı gereği her birimin kendisine has mevzuatı ve iş yoğunluğu mevcuttur. Her servis işleri uzmanlık gerektiren işlerdir. Bugün Tahsis Karar Servislerinin yani emekli maaşı bağlayan servislerimiz, İşveren Servisleri, İcra Takip ve Satış Servisleri, 2925 –Ek 5 Tarım, 2926 Tarım Bağ Kur, Denetmenler, Muhasebe birimi, İşyeri ve Sigortalı Tescil, Kayıt Dışı ile Mücadele vs her bir birimin iş yükü ve mevzuatı farklıdır her servis bir müdürlük statüsünde görev yapmaktadır.

Çalışma barışının ve çalışanların huzuru için kurum kendi çalışanlarına acilen sosyal güvenlik uzmanlığı alanı açmalı, her birimin kendine has uzman kadrolarla çalışılması sağlanmalıdır. SGK uzmanlığı kadrolarının bir an önce tahsis edilerek kurum çalışanların beklentilerine cevap verilmelidir. Aksi takdirde kurumun yetişmiş personeli başka kurumlara veya işlere kaçış için fırsatlar beklemekte. Nitekim kuruma ataması yapılan yeni memurların % 50’si kurumdan ilk fırsatta başka kadrolara geçiş yapmaktadır.

Sosyal güvenlik kurumu çalışanlarının 30 Ocak 2014 tarihinde yayınlanan ve 05 Nisan 2014 tarihinde yapılan Görevde Yükselme sınav sonuçlarının açıklanmasına rağmen ve 13-16 Mayıs tarihlerinde yapılan tercihler halen sonuçlanmamıştır. Bu belirsizlik kurum çalışanlarını endişeye sevk etmektedir. Tayin döneminin başlamış olması, okulların kapanması gibi tercih yapan ataması olacak olan çalışanların gideceği yerleri bilmemeleri onları ve ailelerini huzursuz etmektedir. Kurumun acilen çalışanlara sürecin nasıl ve ne şekilde, ne zaman netleşeceği konusunda personeli bilgilendirmesi gerekmektedir.”
 Foto Galeri

Toplam fotoğraf sayısı: 1