Geri

AF YA DA YENİDEN YAPILANDIRMA YASA DIŞILIĞA TEŞVİKTİR

07 Haziran 2014, Cumartesi | 11:41
“Vergisini zamanında ödemeyene
Primini zamanında yatırmayana
Yasaların dışına çıkana
Sorumluluklarını yerine getirmeyenlere
Af getirmek ya da daha kibarcası borçları, primleri yeniden yapılandırmak yasa dışılığa teşviktir."

Daha 21 ay önce aynı aflar ya da yeniden yapılandırmalar yapılmış, 18 aylık taksitlere bölünmüş borçlar, primler… Bu süre dolar dolmaz hemen tekrarına başlanılmıştır. Geçtiğimiz 21 ayda ne olmuşta tekrar af getiriyoruz?

Sorunun cevabı gayet basit. “Nasıl olsa yeni bir af çıkar, öyleyse vergi ödemeye gerek yok. Primleri yatırmaya sebep yok. Yasalara uymak anlamsız. Vergi ve primleri devlete ödemek yerine sermayemize katalım. Daha çok kazanalım, nasıl olsa af gelir. Önce faizler silinir, daha sonra da borcumuz aylara, yıllara bölünür. Böylece birkaç yıl önce ödemediğimiz borçlarımızın sadece faizi ile taksitlendirmeyi öderiz. Ödememiz gereken vergi ve primler bize kalır.”

Bu anlayış içerisinde milyonlarca mükellef var. Bu bir sömürü düzenidir. Aynı zamanda bu bir haksız rekabettir. En önemlisi sorumluluklarını zamanında yerine getiren milyonlarca mükellefi cezalandırmaktır.

Devletine bağlı, yasalara saygılı, ülkesini seven dürüst vatandaşları cezalandırmaktır. Onlara da, “vergini zamanında ödeme, primlerini zamanında yatırma nasıl olsa af gelir, sende sorumsuz davran, sen de bizim gibi ol” anlamı çıkar.

UTANÇ DUYULACAK BİR AF, nasıl milyonlara “MÜJDE, MÜJDE” diyerek verilir..?

Böyle bir iktidar anlayışına, böyle bir yozlaşmayı müjde diye veren medya anlayışına da yazıklar olsun.

Toplumun tamamını yoldan çıkarmak için iktidar, yandaş medyası ve çıkar grupları hep birlikte el ele vermiş, uğraşıyorlar.
Ancak, muhalefet partileri bu aflara ne yazık ki, ses çıkarmıyor. Niye? Aftan faydalanan milyonlar oy vermez diye… Yazıklar olsun böyle siyaset anlayışına da…

Artık, aflar son bulmalı. Güzel ülkemiz suç işleyen, sorumluluklarını yerine getirmeyenlerin ödüllendirilmesinden vaz geçilmelidir. Tam tersine sorumluluklarını yerine getiren vatandaşlar ödüllendirilmelidir.

Hükümete çağrımızdır. Yeniden yapılandırmadan elde edilecek gelirin, en az yarısı bu yapılandırmaların dışında kalmış, başka bir ifade ile sorumluluklarını yerine getirmiş, vergi ve primlerini eksiksiz ödemiş vatandaşlara prim olarak, teşvik olarak verilmelidir. Adalet ancak böyle sağlanır. Bir daha af ve yeniden yapılandırma olmayacağı da en yetkili ağızdan ilan edilmelidir. Yıllardır sürdürülen bu kirli döngüden millet kurtarılmalıdır.


TÜRK BÜRO-SEN GENEL MERKEZİFoto Galeri

Toplam fotoğraf sayısı: 1