Geri

YOLU AÇMAYA ÇALIŞAN JANDARMAYA PKK SALDIRISI

05 Haziran 2014, Perşembe | 10:04
Diyarbakır-Bingöl karayoluna hendekler kazarak 12 gündür eylem yapan PKK’ya operasyon düzenlendi. Hendekleri kapatan jandarma timlerine ses bombası ve havai fişeklerle saldıran örgüt üyeleri, 5 askeri yaraladı. Gruba gaz bombasıyla karşılık veren jandarma, kontrol noktası kuran eylemcilerin çadırlarını da kaldırdı.

Jandarma ekipleri, PKK’nın 12 gündür kapalı tuttuğu Diyarbakır-Bingöl karayolu ile bazı köy yollarını açmak için dün ikinci kez harekete geçti. Bölgeye gönderilen çok sayıda jandarma timi, PKK’nın sözde gençlik yapılanması Yurtsever Devrimci Gençlik Hareketi’nin (YDG-H) eylem bölgesine girmeye çalıştı. Ancak PKK’lılar taş, molotof ve el yapımı bombalarla saldırdı. PKK’lı gruba gaz ve tazyikli suyla karşılık veren jandarma ekibinden 5 asker yaralandı. Güvenlik güçleri, geçen hafta da söz konusu yolu açmış ancak bölgeden ayrıldıktan sonra PKK tekrar kapatmıştı.

Terör örgütü PKK’nın 12 gün önce hendekler kazdığı Diyarbakır-Bingöl karayolunu ulaşıma açmak için harekete geçen güvenlik güçlerine ateş açıldı. Lice’nin Fis Ovası mevkiinde yola kazılan hendekleri kapatan güvenlik güçlerine, PKK yandaşları el yapımı patlayıcı ve havai fişeklerle saldırırdı, 5 asker yaralandı. Bölgede karakol yapımına tepki gösteren PKK’nın sözde gençlik yapılanması Yurtsever Devrimci Gençlik Hareketi (YDG-H) üyeleri, 24 Mayıs akşamı Diyarbakır-Bingöl karayolunu kesmişti. Gruba 30 Mayıs günü operasyon düzenlenerek açılan hendekler kapatıldı. Ancak güvenlik güçlerinin bölgeden ayrılmasını fırsat bilen grup, karayolunda bu kez uzunluğu 50, derinliği ise yer yer 2 ila 5 metreyi bulan hendekler kazdı. PKK’lı gruplara yönelik bu kez şafak operasyonu düzenlendi. Önceki gün saat 05.00 sularında PKK’nın açtığı hendekler tek tek kapatılmaya başlandı. Güvenlik güçleri, Fis Ovası ile Duru Jandarma Karakolu arasındaki bölgede kontrol noktası kuran eylemcilerin çadırlarını kaldırdı. PKK yandaşları ise bölgenin 500 metre ilerisindeki bir tepeye çekildi. Gruba hitaben uyarı anonsları yapan askerler, “Size zarar vermeyeceğiz. Sizden sakin olmanızı istiyoruz.” dedi. Ancak saat 13.00 sularında bölgeden güvenlik güçlerine el yapımı patlayıcı ve havai fişeklerle saldırıda bulunuldu. Atılan ses bombası ve havai fişekler, 5 asker ile 10 göstericiyi yaraladı. Yaralı askerler hastaneye sevk edilirken güvenlik güçleri de saldırganlara gaz bombası ve tazyikli su ile karşılık verdi. Çatışma sırasında PKK’lı göstericilerin terk ettiği çadırlarda yangın çıktı. Olayların yatışmasının ardından açılan hendekler kapatılmaya devam edildi.
Silvan’da da benzer bir hareketlilik vardı. Önceki gece izinsiz gösteri düzenleyerek Diyarbakır Caddesi’ni barikatlarla trafiğe kapatan göstericilere polis müdahale etti. Göstericiler polise molotof, havai fişek ve taşlarla saldırdı. Polis saldırganlara gaz bombası, tazyikli su ile karşılık verdi. Bu sırada gaz bombası kartuşunun vücuduna isabet ettiği yerel bir gazeteci yaralandı.

Komutandan anons: Bunlar eşkıya, sizi yem yapıyorlar

Diyarbakır-Bingöl karayolunu açmak için harekete geçen güvenlik güçlerinin, PKK yandaşlarına yönelik yaptığı anonslar dikkat çekti. Operasyonu yöneten komutan, kobra aracından eylemcilere, meşru müdafaa gereği cevap verileceğini hatırlattı. Eylemcilerin ön tarafında bulunan vatandaşları şu sözlerle uyardı: “Canlı kalkan olmayın. Bunu istismar edecekler. Biz istismara gelmeyeceğiz. Siviller, oradan çekilin, bakın basın çekiyor. Özellikle teröristlerin yaptığı kalleşliği tüm Türkiye seyredecek. Kaç gündür yollarınızı kesiyorlar. Bunlar eşkıya. Bunların uzantılarının çocukları yurtdışında kolejlerde okuyorlar. Kendileri villalarda oturuyorlar. Sizi yem olarak kullanıyorlar. Bunu kafanıza yazın.”

Zaman GazetesiFoto Galeri

Toplam fotoğraf sayısı: 1