Geri

ENFLASYON MAYISTA İKİ HANEYE YAKLAŞTI

03 Haziran 2014, Salı | 14:40

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), mayıs ayı enflasyon rakamlarını açıkladı. Aylık TÜFE yüzde 0,40, ÜFE ise yüzde 11,28 olarak belirlendi

TÜİK Tüketici Fiyatları Endeksi verilerine göre yılın ilk beş aylık dönemindeki enflasyon yüzde 5.38 ile yıllık hedefi aştı.

TÜİK'in açıkladığı Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) ise, Mayıs ayında bir önceki aya göre yüzde 0.52 düştü ve beş aylık artış yüzde 5.06 düzeyine geriledi. Buna karşılık, üretici fiyatlarındaki yıllık artış, yüzde 11.28 ile iki haneli düzeyinde kaldı.

GİYİM YUKARIYA, GIDA AŞAĞIYA ÇEKTİ

Mayıs'ta aylık en yüksek artış yüzde 9.19 ile giyim ve ayakkabı grubunda gerçekleşti. Giyim ve ayakkabı grubunu yüzde 1.11 artış ile lokanta ve oteller, yüzde 0.99 artış ile eğitimde ve yüzde 0.98 artış ile sağlık harcamalarında meydana gelen fiyat artışları izledi.

Enflasyonda beklenen yüksek artışı frenleyen ortalama fiyatları yüzde 1.35 düşen gıda ve alkolsüz içecekler oldu. Ayrıca, yüzde 0.50 düşen ulaştırma, yüzde 0.16 düşen ev eşyası, yüzde 0.15 düşen alkollü içecekler ve tütün fiyatları da enflasyonun çift haneye çıkışını frenledi.

Yıllık bazda ise en yüksek fiyat artışları yüzde 14.11 ile gıda ve alkolsüz içecekler grubunda yaşandı. Bu dönem içinde, yine dar gelirlileri yakından ilgilendiren ulaştırma harcamaları yüzde 13.11 yükseldi. Yıllık bazda lokanta ve oteller grubunun fiyatları yüzde 12.88) ve eğitim grubu fiyatları da yüzde 9.57 yükseldi.

Mayıs ayında, Tüketici Fiyatları Endeksi'nde kapsanan 432 maddeden; 61 maddenin ortalama fiyatlarında değişim olmazken, 279 maddenin ortalama fiyatlarında artış, 92 maddenin ortalama fiyatlarında ise düşüş gerçekleşti.

MALİYET ARTIŞLARINI ENERJİDE FİYAT DÜŞÜŞLERİ ENGELLEDİ

Tüketici fiyatları endeksindeki sınırlı yükselişe karşılık, Mayıs ayında üretici fiyatlarında belirgin bir gerileme yaşandı. Endüstrinin temel giderleri arasında yer alan enerji fiyatlarının, döviz kurundaki gerilemeye bağlı düşüşü, Yİ-ÜFE'nin aylık bazda yüzde 0.52 gerilemesine neden oldu.

Bu gerilemenin en büyük etkenleri, fiyatların yüzde 3.60 gerilediği elektrik, gaz üretim ve dağıtımı ile fiyatları yüzde 3.26 düşen ham petrol ve doğal gaz maliyetlerinin düşmesi oldu. En büyük üçüncü büyük gerileme de, yine döviz kurlarının düşüşüyle yüzde 2.89 ucuzlayan bilgisayarlar ile elektronik ve optik ürünlerinde yaşandı.Foto Galeri

Toplam fotoğraf sayısı: 1