Geri

DEVLET ARŞİVLERİ GENEL MÜDÜRÜ’NE KURUM ÇALIŞANLARININ SORUNLARINI İLETTİK

13 Mayıs 2014, Salı | 15:41
Genel Başkanımız Fahrettin Yokuş 13 Mayıs 2014 tarihinde Başbakanlık Devlet Arşivleri Genel Müdürü Doç. Dr. Uğur Ünal ile görüştü. Görüşmede Devlet Arşivleri Genel Müdür Yardımcısı Şaban Baba’da hazır bulundu.
 
Devlet Arşivleri çalışanlarının sorunlarının görüşüldüğü ziyarette Genel Başkanımız Fahrettin Yokuş, “Yaşadığımız coğrafya açısından da düşünüldüğünde Devlet Arşivleri oldukça önemli bir kurum. Ülkemizin hassas bir konuma sahip olması nedeniyle zaman zaman bazı iddialar ortaya atılabiliyor. Bu iddialar bu kurum sayesinde iddia olmaktan öteye geçememektedir” dedi.

Genel Başkanımız Fahrettin Yokuş, memur kadrosunda olanların VHKİ kadrosuna geçirilmesi, kurumda Görevde Yükselme Sınavı açılması, Torba Yasa ile Araştırmacı kadrosu verilen sözleşmeli personelin ücret kaybına uğradığını, bu mağduriyetlerin giderilmesi için çalışma yapılması gerektiği ve İstanbul’da 2 Haziran 2013 tarihinde faaliyete giren hizmet binasındaki fiziki olumsuzlukların düzeltilmesi taleplerimizi Genel Müdür Doç. Dr. Uğur Ünal’a iletti.

Başbakanlık Devlet Arşivleri Genel Müdürü Doç. Dr. Uğur Ünal ise, İstanbul’daki hizmet binasının eksikliklerinin giderilmesi için çalışmaların halen devam ettiğini, giderilemeyecek sorunlar olmadığını belirterek, “Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Sınavı’nın açılmamasının sebebi, bu sınavın Başbakanlık tarafından yapılıyor olmasıdır. Biz ayrıca Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğü olarak bu sınavı açmak istiyoruz. Memurlara VHKİ kadrosu verilmesi ve Görevde Yükselme Sınavının açılması için çalışmalarımız devam ediyor. Araştırmacı kadrosunda çalışan arkadaşlarımızın mağdur olduklarının farkındayız. Fakat bu mağduriyetler yasa çıkmadan giderilemez. Yasanın çıkması için görüşmelerimiz devam ediyor. Yasa çıktığında mağduriyetlerin tamamı son bulacak” dedi.

Görüşme sonrası Genel Başkanımız Fahrettin Yokuş, Dergimiz Sence’den Genel Müdür Uğur Ünal’a takdim etti.

Ziyarette Ankara 9 Nolu Şube Başkanımız Aydın Yılmaz, Şube Başkan Yardımcımız Esra Bingöl, 9 Nolu Şube Kadın Kolları Başkanı Binnur Yalçın, İş Yeri Temsilcimiz Halil Ergün ve Şube Üyemiz Mehmet Çetin katıldı.

Türk Büro-Sen olarak, Başbakanlık Devlet Arşivleri Genel Müdürü Doç. Dr. Uğur Ünal’a personelin sorunlarının çözümü için gösterdiği hassasiyetten dolayı teşekkür ederiz.

 Foto Galeri

Toplam fotoğraf sayısı: 7