Geri

AÖF ÖĞRENCİLERİNE MUAFİYET HAKKI GELİYOR

13 Şubat 2014, Perşembe | 10:52
Sendikamızın haklı mücadelelerinde destek verdiği Açıköğretim Fakültesi Öğrenci Platformu Temsilcisi Elif Erden, Iğdır Temsilcisi Muharrem Duran ve Bilecik Temsilcisi Yasin Gümüş ile AÖF Rektörü Prof. Dr. Naci Gündoğan’ı  ziyaret etti.
 
AÖF öğrencilerinin mağduriyetleri için çözüm yollarının görüşüldüğü ziyarette, öğrencilerin taleplerini içeren yazılardan, Kamu Denetçiliği Kurumu’nun öğrencileri Anayasa ve Hukuk çerçevesinde haklı bulduğu tavsiye kararlarına kadar pek çok sorunun yer aldığı dosya Rektör’e takdim edildi.
 
Platform Temsilcisi Elif Erden, eğitimde fırsat eşitliği istediklerini belirterek, “Kredili sisteme geçilmesiyle birlikte daha önceden alıp başarılı olduğumuz dersler bize tekrar verildi. Muafiyet hakkının da kaldırılması ile başarılı olduğumuz dersleri tekrar aldık. Bütünleme sınav hakkımız elimizden alındı. Bir çok arkadaşımız bu yüzden ciddi mağduriyetler yaşadı. Bizler kazanılmış haklarımızı istiyoruz. Arkadaşlarımız bu yüzden mezun olamıyor ve sene kayıpları yaşanıyor. Mağduriyetimiz ufak bir değişiklik ile giderilebilecekken hiçbir çalışma yapılmadı. Eski rektörün ticari anlayışı üniversiteye olan güvenimizi sarstı. Keyfi yönetmeliklerle hem maddi hem de manevi olarak yıpratıldık” dedi
 
MUAFİYET HAKKI GELİYOR AMA TARİH YOK  
 
Rektör Naci Gündoğan, muafiyet hakkının öğrencilere yeniden verileceğini belirterek, “bunun için çalışmalara başladık. Fakat bu döneme yetişir mi net bir tarih veremeyiz. Çalışmalar tamamlanırsa bu dönemde muafiyet hakkı AÖF öğrencilerine gelecek” dedi. Ayrıca Rektör Gündoğan, çalışmaların hızlandırılması için Öğrenci Temsilcisi Elif Erden’i AÖF Dekan’ına yönlendirdi.
 
TEK DERS SINAVI HER YIL YAPILACAK, BÜTÜNLEME SINAVI İÇİN ZAMAN KISITLI
 
AÖF Rektörü, tek ders sınavının her yıl yapılacağını ifade ederek, “Bütünleme sınavı için çalışma yapılmalıdır. Maalesef zamanımız kısıtlı. Önümüzdeki dönemler için bir çalışma yapılabilir” dedi. Ayrıca Rektörün, mevcut sistemde bütünleme sınavı getirilirse 50 puan geçme notu barajı getirmeyi düşünüyoruz demesi üzerine Öğrenci Platformu Temsilcisi Elif Erden, koşulsuz bir sınav istediklerini ifade etti.
 
EĞİTİMDE FIRSAT EŞİTLİĞİ SAĞLANMALIDIR
 
Türk Büro-Sen Genel Başkanı Fahrettin Yokuş, “Örgün eğitimde uygulanan muafiyet ve bütünleme sınav hakkının, Açıköğretim Fakültesi öğrencileri için uygulanmaması büyük bir hak ihlalidir. Eğitimde fırsat eşitliği sağlanmalıdır. AÖF’te öğrenimine devam eden binlerce memurumuz vardır. Bir çok AÖF öğrencisi zaten maddi imkansızlıklar nedeniyle bu fakülteyi tercih etmiştir. Bu sebeple yaşanan mağduriyetler biran evvel sonlandırılmalıdır.
 
Bilindiği üzere Sendikamız, AÖF öğrencileri için Türkiye’nin çeşitli illerinde eş zamanlı eylemler, tv programları, basın açıklamaları ve YÖK Başkan’ı ile görüşmeler gerçekleştirmiştir. AÖF öğrencilerinin hakları iade edilene kadar kendilerine desteğimiz devam edecektir” dedi.



Foto Galeri

Toplam fotoğraf sayısı: 1