Site Üye Girişi
Kullanıcı Adı
Şifre
 

Üye olmak için tıklayınız
Sendika Sosyal Medya Adreslerimiz
Sendika Üyelik Formu
İlanlar
Üye Tespit Tutanağı
Mevzuat ve Hukuk
 Hukuk Haberleri
 Açılan Davalar & Son Durumları
 Kurum İdari Kurulları
Hizmet Koluna Bağlı Kurumlar
 Büro Hizmet Koluna Bağlı Kurumlar
Video/Ses Dosyaları
 Türk Büro-Sen Marşını Seyret
 Türk Büro-Sen Marşını Kaydet
 Atatürk Klibini Seyret
 Atatürk Klibini Kaydet
TV ve Radyo
 Tüm Canlı TV ve Radyolar
Gazeteler
Bakanlıklar
Linkler
 ÖSYM
 Kamudan Haber
 Memur Postası
TBS Mail Girişi
 TBS Mail Kutusu

TÜRK KADINININ ADI YOK..!


[ 05 Aralık 2012, Çarşamba – 11:27 ]

Demokrasi ve Kadın Platformu Başkanı Av. Ayşegül Dalkır Kahveci Türk kadınına seçme ve seçilme hakkının verilmesinin 78. yılı nedeni ile rakamlarla Türk ve Dünya siyasetinde kadınların temsil oranlarına ilişkin bir rapor hazırladı.

Av. Ayşegül Dalkır Kahveci açıklamasında “Türkiye’de kadının hala siyasette yeterli temsil oranına ulaşamadığını” belirterek: “Türk kadınına seçme ve seçilme hakkı verilmesinin 78. yılını kutluyoruz. Fakat bu kutlama buruk bir kutlama. 1935 yılında kadınların siyasette temsili açısından dünyada 2. sırada yer alırken, bugün maalesef 96 ülkenin yer aldığı listede son sıralarda 90.sırada yer alabiliyoruz.

Dünya ülkeleri arasında kadınlara siyasette temsil hakkının tanındığı 8.ülke olmamıza rağmen bugün 78 yıl öncesinden çok daha geri sıralarda yer almayı siyasette kadın temsili açısından doğru algılamamız gerekmektedir.

O günden bu güne 78 yıllık siyasi tarihimizde parlamentoya adım atan kadın milletvekili oranı %14’ü aşamamıştır. Yani % 53’ü kadın olan bir ülkenin siyasette kadın temsil oranı sadece % 14’e ulaşabilmiş. Oysaki bir ülkede kadınların siyaseten temsilde yer alabildiğinden bahsedebilmek için bu oranın en az % 33 olması gerekiyor.

Birleşmiş Milletler siyasete katılım 2012 raporunu açıkladı: 96 ülkelik listede 90.sıradayız. Dünyada kadınların mecliste yer alma oranlarının ortalaması % 19,7. Henüz dünya ortalamasına dahi ulaşamamışız. Yerel yönetimlerde durumumuz daha vahim. 2898 erkek belediye başkanına karşın sadece 26 kadın belediye başkanımız,34.145 erkek muhtara karşın 65 kadın muhtarımız var.

Rakamlar aslında her şeyi özetliyor. Biz Türk kadını olarak 78 yıl önce “Seçme ve seçilme hakkını” Atatürk’ün önderliğinde elde etmişiz. Fakat maalesef bu hakkımızı henüz seçilme yönünde kullanabilme iradesini gösterememişiz. Seçme ve seçilme hakkımızı elde etmiş olduğumuz 78.yılımızda dileriz ki Türkiye siyasetinde, kamu, özel tüm kurum ve kuruluşlarda kadınlarımız daha fazla oranda temsil edilsin.

Kadın erkek eşitliğine inanan demokratik ve gelişmiş ülkelerde aslolan budur." dedi.


Facebook'ta Paylaşın

Toplam resim sayısı: 1
       
Site İçi Arama
SANAL SINIF DERS SİSTEMİ
 Sanal Sınıfa Giriş İçin Tıklayın
 Dersleri Seyredemiyorsanız Mutlaka Okuyun.!
KAMPANYALARIMIZ
Bilgi
 Haber Arşivi
Afişlerimiz
Yayınlarımız
Faaliyet ve Denetim Raporları
Faaliyet Raporu (09.02.2018)
Mali Raporlar (09.02.2018)
Bağımsız Dent.Raporu (09.02.2018)

Saygı Duruşu İstiklal Marşı
İndirmek için tıklayınız.
Genel Merkez Logo


Erzurum Mahallesi Talatpaşa Bulvarı No:160 Cebeci / ANKARA    |    Tel: 0312 424 22 11    |    Fax: 0312 424 22 19    |    E-mail: turkburosen@turkburosen.org.tr

Copyright © 2012, TÜRK BÜRO-SEN      |