Geri

DEVLETİN SAVCISINA SİLAH YOK

22 Eylül 2012, Cumartesi | 13:26
DEVLETİN SAVCISINA SİLAH YOK
 
Adalet Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Makina Kimya Endüstrisi Kurumu stoklarının yetersizliği nedeniyle bu (silah) taleplerinin uzunca bir süredir karşılanamadığı görülmektedir” denildi
Tunceli’nin Ovacık ilçesinde PKK’lıların saldırısında şehit olan Cumhuriyet Başsavcı Murat Uzun’un mesai arkadaşı bir hakimin, “Bir ay önce birlikte bilah istedik. Ama göndermediler” sözleri üzerine Adalet Bakanlığı dün bir açıklama yaptı. Açıklamada, Ovacık Cumhuriyet Savcısı Murat Uzun’un şehit edilmesinin ardından kamuoyunun gündemine gelen güvenlik tedbirlerine ilişkin konularda açıklama yapma ihtiyacı duyulduğu belirtildi. Hakim ve Cumhuriyet savcılarının, yasal olarak silah taşıma hak ve yetkisi bulunduğuna işaret edilen açıklamada, bu hak ve yetkinin, zor alım silahlarından ya da diğer yasal kaynaklardan temin yoluyla kullanıldığı ifade edildi.

‘MKEK’ya iletiliyor’
Hakim ve Cumhuriyet savcılarının zor alım silahı taleplerinin, Bakanlık aracılığıyla Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu’na (MKEK) iletildiği ve kurum tarafından değerlendirilerek, stoklar dahilinde karşılanabildiği bilgisi verilen açıklamada, şöyle denildi:
“MKEK stoklarının yetersizliği nedeniyle bu taleplerin uzunca bir süredir karşılanamadığı görülmektedir. Buna karşın, hakim ve Cumhuriyet savcılarımızın diğer kaynaklardan şahsi kullanımları için silah edinmelerinde sorun bulunmamaktadır. Güvenlik ihtiyaçları ve talepler dikkate alınarak, ülke genelindeki hakim ve savcı lojmanlarına kamera sistemi kurulması çalışmaları ise bir süredir devam etmektedir.

Lojmanlara güvenlik sistemi
Güvenlik hassasiyetleri ve talepler önceliğinde sürdürülen bu çalışmalar kapsamında bazı lojman binalarında sistem kurulumu tamamlanmış, diğerlerinde ise kurulum çalışmaları sürmektedir. Talebe bağlı olmaksızın yurt genelindeki bütün adliye lojmanlarında sözü edilen sistemin kurulumu, kısa süre içinde tamamlanacaktır. En büyük silahları vicdanları olan hakim ve Cumhuriyet savcılarımızın, görevlerini herhangi bir olumsuzluğa mahal verilmeksizin sürdürebilmeleri amacıyla mevcut önlemlerin artırılarak gerekli hassasiyetin gösterilmesi hususunda da güvenlik makamları nezdinde girişimlerde bulunulmuştur. Sözü edilen  önlemlerin hayata geçirilmesi, titizlikle takip edilmektedir.”

kaynak: milliyet gazetesiFoto Galeri

Toplam fotoğraf sayısı: 1