Geri

KURULAN ŞİRKETTE REKOR DÜŞÜŞ, KAPANAN ŞİRKETTE REKOR ARTIŞ

13 Eylül 2012, Perşembe | 10:34
Rekor ifadesi genellikle bir şeyin en iyi, en yüksek ya da en hızlı, en çok yapılması durumunda kullanılır. Ancak bu seferki rekorlar, en iyilerin değil en kötülerin rekorları.

TOBB geçtiğimiz günlerde Temmuz ayı açılan ve kapanan şirket verilerini açıkladı.

Verilere göre 2012 Ocak-Temmuz döneminde açılan şirket sayısı yüzde 38 gerilerken, kapanan şirket sayısı yüzde 0.7 arttı.

SON 103 AYIN REKORU

TOBB verilerine göre temmuz ayında açılan şirket sayısı bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 37 gerileyerek 2.484 olarak gerçekleşti.
TÜİK verilerine göre açılan şirket sayısı en son 2004 Şubat ayında 2.497 ile 2.500’un altında düşmüştü.  Ulaşabildiğimiz veriler 2004 Ocak ayı ile balşıyor.

Buna göre 2012 temmuz ayında açılan şirket sayısı son 103 ay içinde en düşük seviyesine ulaştı.

SON 34 AYIN REKORU

Kapanan şirket sayısında da bir başka rekor var.
Yine TOBB verilerine göre, kapanan şirket sayısı Temmuz ayında bir önceki yıla göre yüzde 33 artış gösterdi. Kapanan şrket nsayıısndaki artış, son 34 ayın en yüksek rakamı.

BU VERİLER CİDDİYE ALINMALI

Bir ekonomide açılan şirket sayısı hızla geriliyor, kapanan şirket sayısıda artıyorsa, o ekonomide işler yolunda gitmiyor demektir.
Hükümet, “ekonomimiz çok güçlü Avrupa’da ki krize rağmen hala ayaktayız.” Masalını bir tarafa bırakıp, ekonomide verilen alarmı, çalan çanları görmeli.Foto Galeri

Toplam fotoğraf sayısı: 1