Geri

İNSANLIĞIMIZI UNUTTUK

12 Eylül 2012, Çarşamba | 12:46
 
Ekonomik kriz Türk insanının toplumsal değerlerini de yerle bir etti. Evini geçindirmekte, karnını doyurmakta zorlanan vatandal yakınların sahip çıkamıyor. Hastanelere başvuran kimsesiz hasta sayısı patladı.

Yabancı filmler ve televizyon dizilerinde yıllardır pompalanan bireysellik,bencillik dayatmasına giderek ağırlaşam ekonomik kriz de eklenince insanlar kendilerinden başkasını düşünmez hale heldi. Sağlık Bakanlığıo Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu yetkilisinin “ son dönemde hastanelere başvuran kimsesiz hasta sayısının” arttığına yönelik açıklaması  ise ana babasına, yakınlarına kol kanat germeyi “özveri” olarak değil de “ yapması gereken bir davranış” olarak niteleyen Türk insanının ne kadar yozlaştığını açıkca gözler önüne serdi.

Sağlık Bakanlığı Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu Başkan Yardımcısı Ahmet Çakır, son dönemde hastanelere başvuran kimsesiz hasta sayısının arttığına dikkat çekti.

İlk 6 Ayda 6 Bin Hasta

Çakır’ın İl Sağlık Müdürlüklerine gönderdiği yazıda, kimsesiz bakıma muhtaç hasta sayısının geçen yıl 6920 iken bu yılın ilk altı ayında 5793 olarak tespit edildiği belirtildi. Çakır, bu hastaların hastanede bakımları ile ilgili çeşitli sorunların ortaya çıktığını aktardı. Çakır, “Tıbbi Sosyal Hizmet Faaliyet Verilerine göre hastanelerimizdeki Tıbbi Sosyal Hizmet Birimlerinde görev yapan Sosyal Hizmet uzmanları tarafından tespit edilne ya da sosyal hizmet uzmanına yönlendirilen kimsesiz bakıma muhtaç hasta sayısı 2011 yılında 6bin 920 iken; 2012 yılı ilk altı ayında 5bin 793 olarak tesapit edilmiştir. “ dedi. Bu hastaların hastanede kaldıkları süre içinde tuvalet, kişisel temizlik, beslenme gibi ihtiyaçlarının karşılanması ile ilgili sorunlar yaşadığını kaydeden Çakır, kaliteli bir sağlık hizmeti alması için kişisel bakıma yardımcı olarak hastane içi ve hastane dışı ihtiyaçlarını sağlayacak, her türlü hastane işlemlerinde hastaya refakat edecek hasta bakım personelinin görevlendirilmesini istedi.

Kaynak: Yeniçağ GazetesiFoto Galeri

Toplam fotoğraf sayısı: 1