Geri

ASIL 4+4+4 ÇOCUKLARA İHANET

11 Eylül 2012, Salı | 14:54
 
Başbakan Tayyip Erdoğan’ın 4+4+4 sisteminde 66 aylık çocukların okul kaydındaki doktor raporu tartışmalarına ilişkin, “Rapor alanları ben evlatlarına ihanetle vasıflandırıyorum. Niye? ‘Benim evladım geri zekâlıdır’ diyor. Yani 2 ay mı senin evladını iyi noktaya getirecek?” sözlerine tepki yağdı.

Çocuklar bu yükün altına sokulmaz

‘İhanet’ maksadını aşmış

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk Sayın Başbakana yakışır bir ifade olmamış. İhanet kelimesini kullanmak maksadını aşan bir ifadedir. Bize göre esas ihanet ömür boyu kendisini etkileyecek olan bir yanlış başlangıcı göz göre göre göze almak olacaktır. Çocuğunun birinci sınıfa başlamasının mümkün olmadığını gören bir velinin hiçbir tedbir almadan çocuğunu bu yükün altına sokması esas ihanettir. Sayın Başbakan bu sözünü düzeltmek durumundadır. Kendi çıkardığı kanuna sahip çıkmak adına eğitim bilimiyle ilgisi olmayan bir açıklama yapmak Başbakan’a düşmez.

Veliler endişe taşıyor

Müfettişler Derneği Başkanı Doğan Ceylan Başbakan’ın ifadesi, Milli Eğitim Bakanlığı’nın yönetmeliğinde yer alan ifadeden kaynaklanıyor. Yönetmeliğe göre raporda, ‘Bedenen ve zihnen gelişmemiştir’ ifadesinin yer alması gerekiyor. Ancak sağlık bakanlığı yayınladığı genelgede bu ifade yerine ‘Birinci sınıfa başlaması uygun değildir’ ifadesinin kullanılmasını istedi. Çok da iyi yaptılar, yoksa kamuoyunun çok tepkisini çekerlerdi. Ama bütün bunların sorumlusu da bu ifadeyi yönetmeliğe koyan MEB’dir. Bütün veliler ciddi endişeler taşıyor, bize hep şunu soruyorlar, ‘Biz bu raporu alıyoruz ama 15-20 yıl sonra çocuğumuzun karşısına bir engel olarak çıkar mı?’

Tercihe saygı duyulmalı

Eğitim Reformu Girişimi (ERG) Koordinatörü Batuhan Aydagül Dünyanın hiçbir gelişmiş ülkesinde okulların açılmasına 6 ay kala çocukların okula başlama yaşı gibi önemli değişiklikler yapılmaz. Hafızlık okuluna giden, imam hatip okullarına giden çocuklar üzerinde nasıl velilerinin tercihlerinin dikkate alındığı öne sürülüyorsa, çocuğunu 5.5 yaşında okula göndermek istemeyen ailelerin tercihlerine de saygı duyulmalı. Bu yasayı destekleyen bakan, vekil, bürokrat ya da uzmanlardan kaçı çocuğunu bir devlet okulunda birinci sınıfa yazdırdı acaba?

 Nuran ÇAKMAKÇI/Hürriyet GazetesiFoto Galeri

Toplam fotoğraf sayısı: 1