Geri

ÇANKIRI ŞUBE BAŞKANI: ADLİ YIL AÇILIŞLARINDA ADALET ÇALIŞANLARI NEDEN UNUTULUYOR?

05 Eylül 2012, Çarşamba | 16:00
Bilindiği üzere, ülkemizde her yıl Adli Yıl Açılışı münasebetiyle gerçekleştirilen, protokolün en üst seviyede katılım sağladığı programlarda Yargıtay Başkanı ile Türkiye Barolar Birliği Başkanı açılış konuşmaları yapmaktadır.
 
Yapılan açılış konuşmalarında, Türkiye’deki adalet mekanizmasının yavaş işlemesinden tutunda adliyelerdeki iş yüküne kadar bir çok konu ele alınmakta;  özellikle, Hâkim ve Savcıların mali sorunları gündeme damgasını vurmaktadır. Adli yıl açılışlarında, bazen “cüzdanı ile vicdanı arasına sıkışan hâkimler” var diyerek serzenişlerde bulunulmuş, bazen de hükümetin hâkim ve savcıların maaşlarında düzeltmeye gitmesinden dolayı iktidar temsilcilerine teşekkür edilmiştir.
 
Biliyoruz ki; adalet sisteminde yargı bağımsızlığı olmak üzere; eleman yetersizliği, cezaevi koşulları ve doluluk oranları, uzun tutukluluk süreleri gibi pek çok önemli sorun bulunmakta ve bu sorunlar tekrarla dile getirilmektedir.
 
Ama ne yazık ki; adaletin işleyişinin olmazsa olmaz unsuru, iş yükünün büyük bir kısmını omuzlayan, Hâkim ve Savcıların mesai arkadaşları olan Adalet çalışanları, Adli Yıl Açılış Törenlerinde unutulmakta, sorunları dile getirilmemekte, adeta görmezden gelinmektedir.
 
Dosyalar arasında hayatı geçen, tozlu arşivlerde mesai mefhumu olmadan çalışan, aldığı düşük ücretlere rağmen iş yükünün büyük bir kısmını omuzlayan Adalet çalışanları, her yıl olduğu gibi 2012-2013 yılı adli yıl açılışında da umarız unutulmazlar.
 
Adalet Bakanlığı bir bütün olarak işlerlik göstermektedir. Yargı sisteminin sorunları tamamıyla ele alınmalı, tüm kesimler için iyileştirme ve düzenlemeler talep edilmelidir. Sürekli bir kesimin taleplerine karşılık verip de diğer aksaklıkları gidermediğiniz takdirde, gittikçe büyüyen sorunlar çözümsüz kalmaya mahkûm olacaktır.
 Foto Galeri

Toplam fotoğraf sayısı: 1