Geri

DEVREK İLÇE TEMSİLCİSİNDEN ADLİ YIL AÇIKLAMASI

05 Eylül 2012, Çarşamba | 15:42
Türk Büro-Sen Devrek İlçe Temsilcisi Ramazan Dernek, adli yıl açılışı nedeniyle basın açıklaması gerçekleştirdi. Dernek düzenlediği basın açıklamasında, "Öncelikle yine bu gün şehit verdiğimiz askerlerimizi rahmetle anıyor mekanlarının cennet olmasını yüce Allah'tan niyaz ediyorum. Bu toprakların bölünmesi ve parçalanması için ellerini oğuşturan içi ve dış düşmanların emekleri kursaklarında kalacaktır.

Bilindiği üzere, ülkemizde her yıl Adli Yıl Açılışı münasebetiyle gerçekleştirilen protokolün en üste seviyede katılım sağladığı programlarda Yargıtay Başkanı ile Türkiye Barolar Birliği Başkanı açılış konuşmaları yapmaktadırlar. Yapılan açılış konuşmalarında, Türkiye'deki adalet mekanizmasının yavaş işlemesinden tutunda, adliyelerdeki iş yüküne kadar bir çok konu ele alınmakta, özellikle hakim ve savcıların mali sorunları gündeme damgasını vurmaktadır. Adli yıl açılışlarında bazen "cüzdanı ile vicdan arasına sıkışan hakimler" var diyerek serzenişlerde bulunmuş, bazen de hükümetin hakim ve savcıların maaşlarında düzeltmeye gitmesinden dolayı iktidar temsilcilerine teşekkür edilmiştir. Biliyoruz ki; adalet sisteminde Yargı bağımsızlığı olmak üzere eleman yetersizliği, cezaevi koşulları ve doluluk oranları, uzun tutukluluk süreleri gibi pek çok önemli sorun bulunmakta ve bu sorunlar tekrarla dile getirilmektedir" dedi.

Ramazan Dernek, "Ama ne yazık ki adaletin işleyişinin olmasa olmaz unsuru, iş yükünün büyük bir kısmını omuzlayan, hakim ve savcıların mesai arkadaşları olan adalet çalışanları" Adli Yıl Açılış" törenlerinde unutulmakta, sorunları dile getirilmemekte, adeta görmezden gelinmektedir. Dosyalar arasında hayatı geçen, tozlu arşivlerde mesai mevhumu olmadan çalışan, aldığı düşük ücretlere rağmen iş yükünün büyük bir kısmını omuzlayan adalet çalışanları her yıl olduğu gibi 2012-2013 yılı adli yıl açılışında da umarız unutulmazlar. Adalet Bakanlığı bir bütün olarak işlerlilik göstermektedir. Yargı sisteminin sorunları tamamıyla ele alınmalı,,tüm kesimler için iyileştirme ve düzenlemeler talep edilmelidir. Sürekli bir kesimin taleplerine karşılık verip ve diğer aksaklıkları gideremediğiniz taktirde, gittikçe büyüyen sorunlar çözümsüz kalmaya mahkum olacaktır. Hükümet 2006 yılında hakim ve savcıların maaşlarında iyileştirmeye gitmiş, dönemin Yargıtay Başkanı da Adli Yıl Açılışında yetkililere teşekkürlerini iletmiştir. Ancak Adalet Bakanlığı personellerinin mali ve özlük haklarında her hangi bir iyileştirmeye gidilmemiştir. Adalet çalışanları da 2006 yılından bu yana maaşlarında iyileştirme yapılmasını ve Adalet Bakanı'na teşekkür etmeyi beklemektedir. Türk Büro-Sen olarak kurulduğumuz 1992 yılından bu yana adalet çalışanlarının sorunlarını gerek toplu pazarlık masalarında, gerek kurum idari kurullarında ve gerekse alanlarda kısacası tüm platformlarda dile getirmekteyiz. Bu sorunların çözümü için örgütlü gücümüzle demokratik mücadelemizi sürdürmekteyiz" dedi.


Foto Galeri

Toplam fotoğraf sayısı: 1