Geri

ADLİYE ÇALIŞANLARI ÇÖZÜM BEKLİYOR

05 Eylül 2012, Çarşamba | 15:29
Türk Büro-Sen Adana Şube Başkanı Turhan Topalhan, yargı sisteminin sorunları tamamıyla ele alınıp, tüm kesimler için iyileştirme ve düzenleme talep edilmesi gerektiğini söyledi.

Türk Büro-Sen Adana Şube Başkanı Turhan Topalhan, yargı sisteminin sorunları tamamıyla ele alınıp, tüm kesimler için iyileştirme ve düzenleme talep edilmesi gerektiğini söyledi.

Yeni ‘Adlı Yıl' nedeniyle sendika binasında bir toplantı düzenleyerek, genel olarak değerlendirmelerde bulunan Turhan Topalhan, her yıl olduğu gibi bu yıl da ‘Adli Yıl'ın açılışı kapsamında yapılan programlardaki konuşmalarda; Türkiye'deki adalet mekanizmasının yavaş işlemesi başta olmak üzere adliyelerdeki iş yüküne kadar bir çok konu ele alınırken, özellikle hakim ve savcıların mali sorunları gündeme damgasını vurduğunu anlattı. Topalhan, "Adli yıl açılışlarında bazen ‘cüzdanı ile vicdan arasına sıkışan hakimler var' diyerek serzenişlerde bulunmuş, bazen de hükümetin hakim ve savcıların maaşlarında düzeltmeye gitmesinden dolayı iktidar temsilcilerine teşekkür edilmiştir. Biliyoruz ki, adalet sisteminde yargı bağımsızlığı olmak üzere eleman yetersizliği, cezaevi koşulları ve doluluk oranları, uzun tutukluluk süreleri gibi pek çok önemli sorun bulunmakta ve bu sorunlar tekrarla dile getiriliyor" dedi.

Adaletin işleyişinin olmazsa olmaz unsuru olarak öne çıkan, iş yükünün büyük bir bölümünü omuzlayan, hakim ve savcıların mesai arkadaşları olarak nitelendirdiği adalet çalışanlarının, ‘Adli Yıl' açılış törenlerinde unutulduğunu, sorun ve sıkıntılarının görmezden gelindiğini kaydeden Topalhan, "Dosyalar arasında hayatı geçen, tozlu arşivlerde mesai mevhumu olmadan çalışan, aldığı düşük ücretlere rağmen iş yükünün büyük bir kısmını omuzlayan adalet çalışanları her yıl olduğu gibi 2012-2013 yılı adli yıl açılışında da umarız unutulmazlar. Adalet Bakanlığı bir bütün olarak işlerlilik göstermektedir. Yargı sisteminin sorunları tamamıyla ele alınmalı, tüm kesimler için iyileştirme ve düzenlemeler talep edilmelidir. Sürekli bir kesimin taleplerine karşılık verip ve diğer aksaklıkları gideremediğiniz taktirde, gittikçe büyüyen sorunlar çözümsüz kalmaya mahkum olacaktır" ifadesini kullandı.

Hükümetin 2006 yılında hakim ve savcıların maaşlarında iyileştirmeye gittiğini, dönemin Yargıtay Başkanı'nın da ‘Adli Yıl' açılışında yetkililere teşekkür ettiğini hatırlatan Topalhan, buna rağmen Adalet Bakanlığı personellerinin mali ve özlük haklarında herhangi bir iyileştirmeye gidilmediğini vurguladı. Turhan Topalhan, açıklamasını da şöyle sürdürdü; "Adalet çalışanları da 2006 yılından bu yana maaşlarında iyileştirme yapılmasını ve Adalet Bakanı'na teşekkür etmeyi beklemektedir. Türk Büro-Sen olarak kurulduğumuz 1992 yılından bu yana adalet çalışanlarının sorunlarını gerek toplu pazarlık masalarında, gerek kurum idari kurullarında ve gerekse alanlarda kısacası tüm platformlarda dile getirmekteyiz. Bu sorunların çözümü için örgütlü gücümüzle demokratik mücadelemizi sürdürmekteyiz."
 Foto Galeri

Toplam fotoğraf sayısı: 1