Geri

KAMUDA NELER OLUYOR?

30 Eylül 2011, Cuma | 10:54

Kamuda ne olup bittiğini merak edenlere iki günlük bir yazı serisi sunacağım... Bu yazı serisinin sahibi Fahrettin Yokuş; yiğit bir Türk kamu sendikacısı... Yıllardır takip ettiğim bu kıymetli sendikacımız, yaptığı yazılı bir açıklamada AKP'nin kamuda yaptıklarını dile getiriyor. Her Türk vatandaşının yakından takip etmesi gereken bu konuyu bu köşeden kamuoyu ile paylaşmak istedim. Önceliğimiz bir yasama döneminde çıkarılamayacak Kanun Hükmündeki Kararnamelerin (KHK) peş peşe sıralanması ile ilgili... Gelin öncelikle bu konudaki durumu Sayın Fahrettin Yokuş feryat dolu satırlarından TBMM'nin nasıl baypas edildiğini öğrenelim: "Hükümet; 3 Mayıs 2011 tarihinde TBMM'den almış olduğu Kanun Hükmündeki Kararname çıkarması yetkisini, kamu kurumlarını yeniden yapılandırmak ve başkanlık sistemine zemin hazırlamak için kullanılmaktadır.

Bugüne kadar 8 KHK ile 50'den fazla kanunda düzenleme yapılmıştır. Söz konusu düzenlemeler TBMM'de görüşülerek yapılmış olsaydı bir yasama döneminde ancak bitirilebilirdi. Ancak, AKP hükümeti almış olduğu KHK çıkarma yetkisiyle, TBMM'nin yürütme görevini baypas etmektedir. Meclis'te görüşülmesi ve tartışılması gereken birçok düzenleme, Bakanlar Kurulu kararı ile apar topar bir şekilde kabul edilmekte ve yürürlüğe girmektedir. Demokrasinin temel prensibi olan "kuvvetler ayrılığı" ilkesi çiğnenmekte, olağanüstü şartlar için hükümetlere zaman zaman verilen KHK çıkarma yetkisi de kötüye kullanılmaktadır. Düzenlemelerin Meclis'e getirilmemesiyle, muhalefetin itiraz ve denetleme hakkı da ellerinden alınmaktadır. Muhalefet partilerinin hükümetin özel yetkiyle çıkarttığı KHK'lere Anayasa Mahkemesi nezdinde açtığı davalar ise yargının siyasallaştırılması neticesinde sonuçları üzerinde tartışmalara sebep olacaktır. Meclis iradesinden kaçırılırcasına yapılan düzenlemelerin tamamı kamu kurumları ve kamu çalışanları ile ilgilidir. Kamu kurumlarında sabah işine giden bir memur; özlük haklarının, Sağlıkta neler oluyor demiştim ve aile hekimliği serüvenini yetkililere duyurmak istemiştim. Gerçekten ilginç mesajlar aldım.

Türkiye Kamu-Sen Teşkilatlandırma Sekreteri ve Türk Büro-Sen Genel Başkanı sayın Fahrettin Yokuş, "sendikaların komisyonlarda görüş beyan etme imkanının ortadan kaldırılışı" ile ilgili olarak da şunları söylüyor: "Kamu çalışanlarım bu denli yalandan ilgilendiren yeniden yapılandırmalarda, sendikaların görüşlerine başvurulmamakta; kamu çalışanları konfederasyonlarının yasa tasarılarıyla ilgili bugüne kadar TBMM Plan ve Bütçe Komisyonlarında kullandığı söz hakkının da kullanılmasına engel olunmaktadır. Ülke genelindeki kamu kuruluşlarını tek elde toplamayı hedefleyen hükümet, başkanlık sisteminin alt yapışıra oluşturmaktadır. Meclis iradesini hiçe sayılarak, kamuda tüm hizmetlerin tek merkezde toplandığı bir yapıya doğru gidilmektedir. Bürokrasi ve kamu yönetimi, AKP iktidarı ile hemhal edilmekte; devlet ve hükümet ayrımı git gide ortadan kaldırılmaktadır. Devlet memuru yerine hükümet memuru oluşturma planlarının başlangıcında; kamu kurumlarının kimseye danışılmadan kendi istedikleri gibi dizayn edilmesi ve esnek çalışma sistemi basamak olarak kullanılmaktadır." Kamuda neler olup bittiğini pazar günkü yazımda öğrenmeye devam edeceğiz.

RAMAZAN DURMUŞ-GÜNBOYU GAZETESİ
Foto Galeri

Toplam fotoğraf sayısı: 1