Geri

4-C'Lİ 5 AYDIR 'AİLE VE ÇOCUK YARDIMI’ BEKLİYOR

27 Eylül 2011, Salı | 13:23

Türk-Büro Sen Genel Başkanı Yokuş, aile yardımı verilmeyen tüm kamu çalışanlarının 1 Ocak'tan itibaren bu haktan yararlanmaya başladığını ancak 4/C'li çalışanların mağdur olduğunu belirtti.

Kamuda çalışan yaklaşık 47 bin 4-C'li personel, hükümetin 5 ay önce açıkladığı, "4-C'lilere de aile ve çocuk yardımı ödenmesi için Bakanlar Kurulu kararı hazırlıyoruz" sözünü tutmasını bekliyor. Türk Büro-Sen Genel Başkanı Fahrettin Yokuş, "47 bin 4-C'linin ailesi yok sayılıyor. Böyle bir adalet olabilir mi?" dedi. Türk Büro-Sen Genel Başkanı Fahrettin Yokuş mutabakat sonucunda, daha önce aile yardımı verilmeyen tüm kamu çalışanlarının 1 Ocak 2011 tarihinden itibaren bu haktan yararlanmaya başladıklarını belirterek, "Ancak hükümet bu düzenlemeyi eksik yapmış ve 4/C'li çalışanlar maalesef kapsam dışı bırakılmıştır. Bu konuda sendikalarımızın açmış oldukları davalar devam etmektedir" dedi. Diğer yandan 4/C'li çalışanların ayrıma tabi tutulmasını öncelikle onların "statüsü farklı" diyerek savunmaya çalışan hükümet yetkililerinin bu anlayışın yanlışlığının farkına vardıklarını dile getiren Yokuş, bu kapsamda 19 Nisan 2011 tarihinde Toplu Görüşmelerden Sorumlu Devlet Bakam sıfatı ile Hayati Yazıcı'nın "4/C'lilere de Aile ve Çocuk Yardımı ödenmesi için Bakanlar Kurulu kararı hazırlandığını" açıkladığını söyledi. Yokuş, bakanın açıklamasının üzerinden 5 ay geçtiğini, yaklaşık 45 bin civarındaki özelleştirme kapsamında çalışan 4/C’li ile TÜİK'teki 2 bine yakın 4/C'linin bakanın verdiği sözü ümitle yerine getirmesini beklediklerini kaydetti. Yokuş, "Hükümetin 4/C'liler için KHK yetkisini kullanmaması oldukça manidardır. Artık hükümet biraz insaflı olmalı, sayın bakan sözünün arkasında durmalı, 4/C'lilerin de ailelerinin ve çocuklarının olduğunu hatırlamalıdır" dedi.İKİ ÇOCUKLU AİLEYE 150 LİRA

İki çocuklu ailelere yaklaşık 150 lira aile yardımı verildiğini belirten Türk Büro-Sen Başkanı Yokuş, şunları söyledi: "Hükümet peynir ekmek gibi KHK çıkarıyor. Bunu neden çıkarmıyor? Kamuda çalışan bütün memurlar bu yardımı alacak ancak 4/C'liler alamayacak. Böyle bir adalet olabilir mi? 47 bin 4/C'linin ailesi yok sayılıyor. 4/C'lilerin yüzde 90'mın eşi çalışmıyor. Kamuda en düşük maaşı alanlar da zaten 4/C'liler." Yokuş, bütün illerde 4/C'lilerin kampanya başlatacaklarım, hazırlayacakları dilekçeleri Başbakanlık'a göndereceklerini, KHK çıkarma yetkisinin sona ereceği 3 Kasım'a kadar sorunun çözülmesini isteyeceklerini bildirdi.

MUSTAFA ÇAKIR/ANKARA –CUMHURİYET GAZETESİ
25.09.2011
Foto Galeri

Toplam fotoğraf sayısı: 1