Geri

HÜKÜMETİN GERİ ADIMI SENDİKALARI AYAĞA KALDIRDI

22 Eylül 2011, Perşembe | 17:07

Referanduma giden paketin en önemli maddelerinden biri memurlara toplu sözleşme hakkı getirecek maddeydi. Memurun zam oranını Hakem Heyeti belirleyecekti ama...

Memurların toplu sözleşme hakkını kullanabilmeleri için gereken yasayla ilgili zaman daralırken, memurların toplu sözleşme süreci Hükümetin "samimiyetine" kilitlendi.

Anayasa değişikliğiyle memurlara "toplu sözleşme hakkı" getiren Hükümet, bu hakkın kullanılabilmesi için kritik önemdeki "hakem heyeti"nin bağımsız olmasını kabul etmiyor.

Memur konfederasyonları, kararları bağlayıcı olacak olan Hakem Heyeti'nin, hükümet temsilcilerinden oluşmamasını, bağımsız bir heyet oluşturulmasını istedi. Aksi halde toplu sözleşme sürecinin hiçbir anlamı olmayacağını, görüşmelerin ardından yine Hükümet ne derse o olacağını savundu ve 'Madem böyle olacaktı biz niye referanduma evet dedik" diye serzenişte bulundu.

Türkiye Kamu Sen, Hakem Heyetinin tamamen bağımsız olması, kurulda her iki taraftan da hiç üye olmaması, kamu ve memur taraflarının kurula sadece danışmanlık yapmasını önerdi. Hükümet ise kamu kesimi 5, memur konfederasyonlarından 4 olmak üzere 9 kişiden oluşması, kurula da ya Çalışma Bakanı'nın ya da Bakanlar Kurulu'nca seçilecek bir üyenin başkanlık yapmasını istiyor. Ancak Hükümet "kararı verici" konumundan vazgeçmek istemedi. 2012 yılı memur maaş ve haklarını belirleyecek "toplu sözleşme" sürecinin bir an önce başlayabilmesi için söz konusu yasanın Meclis'e gönderilmesi ve yasalaşarak yürürlüğe girmesi gerekiyor. Bu amaçla Çalışma Bakanı Faruk Çelik başkanlığında önceki gün kamu sendikaları konfederasyonları heyetleriyle yapılan toplantıdan sonuç çıkmadı. Toplantıya Cuma günü devam edilmesi kararlaştırıldı. Hakem Kurulu'nun şekli de aynı toplantıya bırakıldı.

KAYNAK: VATAN GAZETESİ