Geri

SÖZÜNÜN ÜZERİNDEN 150 GÜN GEÇTİ

20 Eylül 2011, Salı | 11:37

Geçen yıl 15-29 Ağustos 2010 tarihleri arasında yapılan toplu görüşmelerde, toplu görüşmeye katılan sendikalarla hükümet, tüm memurlara (4 B ve 4-C’li ve KİT’lerde sözleşmeli çalışanlar dahil) Aile ve Çocuk Yardımı yapılması konusunda mutabakata varmıştır.

Bu mutabakat sonucu, daha önce Aile yardımı verilmeyen tüm kamu çalışanları 1 Ocak 2011 tarihinden itibaren bu haktan yararlanmaya başlamışlardır.

Ancak hükümet bu düzenlemeyi eksik yapmış ve 4-C’li çalışanlar maalesef kapsam dışı bırakılmıştır. Bu konuda sendikalarımızın açmış oldukları davalar devam etmektedir.

Diğer yandan 4-C’li çalışanların ayrıma tabi tutulmasını öncelikle onların “statüsü farklı” diyerek, savunmaya çalışan hükümet yetkilileri bu anlayışın yanlışlığının farkına varmışlardır. Bu bağlamda, 19 Nisan 2011 tarihinde Toplu Görüşmelerden Sorumlu Devlet Bakanı sıfatı ile Sayın Hayati Yazıcı yaptığı bir açıklamada “4-C’lilere de Aile ve Çocuk Yardımı ödenmesi için Bakanlar Kurulu kararı hazırlandığı”nı ifade etmiştir.

Sayın Bakanın açıklamasından bu yana tam 5 ay geçti. 45 bin civarındaki özelleştirme kapsamında çalışan 4-C’li ile TÜİK’teki 2bine yakın 4-C’li, bakanın verdiği sözü ümitle yerine getirmesini bekliyor.

Hükümet hemen hemen her gün TBMM’den aldığı KHK çıkarma yetkisini kamu kurumlarının yeniden yapılandırılması için kullanırken, 4-C’liler için bu yetkisini kullanmaması oldukça manidardır. Artık hükümet biraz insaflı olmalı, Sayın Bakan sözünün arkasında durmalı, 4-C’lilerin de ailelerinin ve çocuklarının olduğunu hatırlamalıdır.
Foto Galeri

Toplam fotoğraf sayısı: 1