Geri

MÜCADELEMİZ SONUÇ VERDİ.GÜMRÜKLERE İLAVE 3000 KADRO TAHSİS İZNİ ÇIKTI

13 Eylül 2011, Salı | 16:45

“Gümrük Kapılarına Acil Müdahale Timleri”

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nda yetkili sendika olarak uzun yıllardır gümrük çalışanlarının sıkıntılarının çözümü için her platformda mücadele veriyoruz.

Ülkemizin dört bir yanına dağılmış olan Gümrük kapılarında, personel yetersizliğinden, teknik donanım eksikliğine kadar pek çok konunun çözümü için hem yazışmalar hem de kurum idari kurulu toplantılarında büyük çabalar gösterdik.

Uzun mücadele süreci sonrası Gümrük çalışanları için ilk olumlu adımlar atılmaya başlandı. Bilindiği gibi Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerindeki Gümrük Kapılarında Bazen örgütlü bazen de bireysel olarak yoğun kaçakçılık yapılmaktadır. Pek çok Gümrük Kapısı, bulunduğu bölgenin il ve ilçelerinde yaşayanların geçim kaynağı haline gelmiştir. Bu il ve ilçelerde etkin aşiret ve nüfuslu aileler, Gümrük kapılarından kaçak mal geçirmek için özel ekipler kurmuşlar, bununla da yetinmeyerek kendilerine engel olan, daha doğru bir ifadeyle kaçak mal sokulmasını istemeyen Gümrük Memurları, silahlı ve fiziki her türlü saldırılara maruz kalmışlardır. Artık Gümrük Memurları, Gümrük mahallinin dışına çıkamaz hale gelmişlerdir.

Gümrük Bakanlığı’nın bu konuyu çözmek adına, başta Habur olmak üzere, Esendere, Gürbulak ve Sarp Gümrük kapılarına “Özel Eğitimli Acil Müdahale Timleri” göndermesi oldukça yerinde bir işlem olmuştur. Bu uygulamanın tüm kapılarda yaygınlaştırılması faydalı olacaktır.

Diğer yandan, Gümrük Kapılarında personel eksikliği ile ilgili olarak sendikamıza 15.08.2011 tarih ve 1329 sayılı yazıda “Gümrük ve Ticaret Bakanlığı taşra teşkilatında görevlendirilmek üzere 3000 kişilik kadro tahsisi izninin alındığı, ilk etapta Habur Gümrük Muhafaza Başmüdürlüğü’ne 30 Muhafaza Memuru’nun atanmış olduğu bildirilmiştir.

Bu olumlu gelişmelerin hız kaybetmeden devam etmesi, hem Gümrük çalışanlarımız için hem de, ülkemiz için oldukça önemlidir. Çünkü Gümrükler, ülkelerin dışarıya açılan en önemli pencereleridir.

Sendikamızdan, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’na gönderilen yazı ve cevaplarını okumak için tıklayınız.