Geri

4/B'LİYE MÜJDE!

07 Eylül 2011, Çarşamba | 10:55

Danıştay 12. Dairesi, 4/B'lilere imzalatılan sözleşmedeki 2 maddeyi iptal etti. Birincisi, "Normal çalışma saatleri dışında veya tatil günlerinde yapacağı çalışmalar için fazla mesai ödenmez" ibaresi, ikincisi de "Devlet 1 ay önce ihbar etmek şartıyla, sebep göstermeden sözleşmeyi her zaman feshedebilir" ibaresi.

Danıştay'ın verdiği karara göre sözleşmeliler yaptıkları mesainin karşılığını alacak. Ayrıca 4/B'liye çalışma güvencesi de geldi Türk Büro-Sen'in Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü'nde çalışan 4/B'lilere de fazla mesai ödenmesi için Danıştay'a açtığı dava sonuçlandı. Türk-Büro-Sen Başkanı Fahrettin Yokuş davanın 4/B'linin lehine sonuçlandığını belirtip, "Eskiden bu sözleşmeli memurlara fazla mesai yaptırılıp ücret verilmiyordu. Ancak bu kararla nüfus idarelerinde çalışanlar fazla mesai almaya hak kazandı. Tabii bu karardan sadece nüfusta çalışanlar değil yaklaşık 50 bin 4/B'li yararlanacak" dedi.

4/CLİLER İÇİN DE DAVA

Yokuş, fazla mesai verilmesi için 4/C'liler içinde dava açtıklarım belirtip bunda da sona gelindiğini ifade etti. Yokuş, Mahkeme'nin "Taraflar bir ay önce ihbar etmek şartıyla, sebep göstermeksizin sözleşmeyi her zaman feshedebilir" ibaresini hukuka aykırı bularak iptal etti. Yokuş 4/B ve 4/C'linin fazla çalıştığı zaman mesainin hakkı olduğunu belirtip,"Zaten aldıkları maaş ortada. Bir insan fazla çalışıyorsa hakkım almalı. Biz bunun peşindeyiz. Danıştay'da bu konuda çalışan lehine karar verdi" diye konuştu.

KAYNAK: GÜNEŞ GAZETESİ
Foto Galeri

Toplam fotoğraf sayısı: 1