Geri

MALİYE, METEOROLOJİ, TÜİK, GENÇLİK VE SPOR ÇALIŞANLARININ DİKKATİNE

29 Kasım 2010, Pazartesi | 11:06

İktidar, Kamu Çalışanlarının Dışındaki Her Kesime Boncuk Dağıtıyor

26 Kasım 2010 tarihinde İnternet sitemizde yayımlanan “gözümüz ve kulağımız bugün Mecliste olacak” başlıklı haberiyle, 2011 yılı Merkezi Bütçesinin Plan ve Bütçe Komisyonundaki son oturumunun 26 Kasım 2010 tarihinde gerçekleşeceğini ve hizmet kolumuza bağlı Kurum çalışanlarının gündeminde olan taleplerinin karşılanması için sendikamız yetkililerinin TBMM’ de çalışmalarda bulunacağını bildirmiştik.

Sendikamız adına görevlendirilen Genel Mevzuat ve Toplu Görüşme Sekreteri Adnan Memduh ÖZER; Maliye çalışanları arasındaki ücret adaletsizliğinin giderilmesi, Meteoroloji çalışanlarına ödenen Euro Kontrol Tazminat oranlarının yükseltilmesi, Tüik personeline “Arazi Tazminatının” verilmesi ve Gençlik ve Spor çalışanlarına talih oyunlarından pay dağıtılması ile bu kurumda görev yapan Spor Uzmanlarının kadroya geçirilmesi için sendikamızca hazırlanan önergelerin kabul edilip yasallaşması için TBMM’de çalışmalarda bulunmuş ve gelişmeleri takip etmiştir.

Ancak, belirtilen taleplerimizle ilgili olarak bazı Milletvekilleri tarafından verilen önergeler, Hükümetin kabul etmemesi ve sonuçta AKP’li Milletvekillerinin de kullandığı ret oylarıyla kabul edilmemiştir. Ayrıca, 2010 yılı Toplu Görüşmeleri sonrasında Uzlaştırma Kurulunun Taban Aylığına 16+22 TL’lik artış kararının hayata geçirilmesiyle ilgili Türkiye Kamu-Sen tarafından hazırlanıp Milletvekillerine verdirilen önergede kabul edilmeyip ret edilenlerin arasında yer almıştır.

Sendikamızın TBMM zeminindeki mücadelesi, önümüzdeki hafta içerisinde TBMM’ne gelmesi beklenen “Kamu Alacaklarının Yapılandırılmasıyla İlgili Kanun tasarısının” görüşülmesinde de devam edecektir. Söz konusu taleplerimizin bu kanun tasarısına eklenmesi için sendikamızca yine yoğun bir mesai harcanacaktır.

Bu gelişmeler çerçevesinde, 2011 yılı Merkezi Bütçe görüşmelerinin son oturumu da; önümüzdeki yıl yapılacak olan seçim öncesinde AKP iktidarını, Kamu alacaklarını affından tutunda destekleme içerikli tüm popülist politikalarla toplumun diğer kesimlerine boncuk dağıtmaya devam ederken, Kamu Çalışanlarının yarasına merhem olma gibi bir düşüncede olmadığını bir kere daha göstermiştir.

Öncelikle Maliye, Meteoroloji, Tüik ve Gençlik ve Spor çalışanları olmak üzere hizmet kolumuzda bulunan tüm kurum çalışanlarının sorunlarının çözümünün olabileceği her zeminde bulanarak Hak, Hukuk ve Emek mücadelesini sürdürecek olan sendikamız Türk Büro-Sen, gelişmelerle ilgili gerçekleri sizlere duyurmaya devam edecektir.