Geri

GEÇİM DEĞİL, SEÇİM EKONOMİSİ

03 Kasım 2010, Çarşamba | 12:09

2011 Bütçesi'nin işçi, memur ve emeklinin sorunlarından çok seçim giderlerine hitap edeceği belirtildi. Bu ise yeni bir külfet getirecek...

Türk Büro-Sen Başkanı Fahrettin Yokuş, 2011 yılı Merkezi Bütçesi'nin tamamıyla seçim yatırımına yönelik hazırlandığını savunarak, 'Asgari ücretlinin, işçinin, memurun, emeklinin ve işsizlerin sorunlarına çare bulmaktan uzak, esnafın ağır vergilerle daha çok belini bükecek olan 2011 bütçesi, sadece emek örgütlerinden değil ekonomistler tarafından da kötü not almıştır' dedi. Yokuş, 'Yeni bütçe tasarısı, hükümet yetkilileri tarafından 'seçim değil, büyüme bütçesi' olarak tarif edilse de; dışarıdan mal ve hizmet alımları artırılarak seçim ekonomisi uygulanacağı, taşeronlaşmanın tüm hızıyla süreceğine dair alınan kararlar gerçeği ortaya koymaktadır' diye konuştu. Genel anlamda 2011 Bütçesi'ne bakıldığında, bütçenin tam anlamıyla bir faiz ve vergi bütçesi olduğunun görüldüğünü savunan Yokuş şunları söyledi:

40 MİLYAR LİRA

'Dar ve sabit gelirli vatandaşlarımızın omuzlarına karabasan gibi çöken dolaylı vergilerin toplam vergiler içindeki payı yüzde 70 iken, bu durumun düzeltilmesi için hiçbir girişimde bulunulmaması, AKP'nin adaletinin sorgulanmasına neden olmaktadır. Hükümet, mali hedeflerini tutturabilmek için 40 milyar TL'lik vergi tahsilatını dört gözle beklemektedir' diye konuştu.

KREDİ KART BORCU


Kredi kartları borçlarına yönelik hiçbir yapılandırmanın bütçede yer almadığını ifade eden Yokuş, 'Ülkeyi sosyal patlamanın eşiğine getiren, icraları ve iflaslar artıran ve hatta intihar vakalarına sebep olan, kredi kartı borçları ile ilgili hiçbir yapılandırma yeni bütçede yer almamıştır' dedi. 2011 yılı bütçesinin, üç sac ayağına dayandırılmış olduğunu dile getiren Yokuş, 'Mali hedeflerin tutması için, hükümetin sadece 3 tane reçetesi vardır. İlki milletimizden alınan ağır vergiler, diğeri faizler, en sonuncusu da bu yıl ilk defa bütçeye giren büyüklüğü 1.5 trilyon dolara ulaşan Arap sermayesidir'diye iddiada bulundu.

Kaynak: Güneş Gazetesi
Foto Galeri

Toplam fotoğraf sayısı: 1