Geri

BORÇ EMEKLİLİĞİ

30 Haziran 2009, Salı | 08:50

Kamuda çalışan memurlar emekli olup aldıkları ikramiyeyi borcuna yatırıyor. Böylece borç ve icra takibinden kurtuluyor.

Türk Büro-Sen Genel Başkanı Fahrettin Yokuş, memurun aldığı maaşla geçinemediğini belirtip, 'Memurun yüzde 80'i borç içinde. Geçinemediği için yüzde 25'i ailesi yanında yaşıyor. Yüzde 20'si ise icralık durumda. Bu nedenle çok zor durumda kalan memurlar mecburen emekliye ayrılıyor. Aldıkları ikramiye ile de borcunu ödüyor. Bu şekilde emekli olmak zorunda kalan binlerce memur var” dedi.

EK ÖDEMELER

Bu görüşmelerde hükümetten memur için yaşanılacak gibi bir maaş için zam talep edeceklerini belirten Yokuş, 'Çalışan ve emekli kredi kartları yardımıyla yaşamını sürdürüyor. Geçinemeyen binlerce memur büyük şehirlerden küçük yerlere gitmek istiyor' diye konuştu. Yokuş memur emekli olurken ek ödemelerinde maaşa yansıtılması gerektiğini belirtip, “Bu olmadığı için memurun emekli ikramiyesi de maaşı da düşük kalıyor. Eğer bütün ek ödemeler yansıtılırsa memurun ikramiyesi 30'dan 55 bin liraya çıkacak. En düşük emekli maaşı ise 300 lira artacak. Bu görüşmelerde buna çok önem vereceğiz. Çıkması için uğraşacağız” dedi.

ZORLU AYLAR

YOKUŞ, yaz aylarında olmamıza rağmen memurların büyük kısmının tatili hayal etmekle yetindiğini belirtip, “2 çocuklu bir memur ailesine 10 günlük bir tatil için bir maaş yetişmiyor. Memurun bir kısmı yıllık izinde memleketine gidip kışlık erzağını alıp geliyor. Geçim derdine düştüğünden tatili düşünemiyor. Bu arada önümüzde Ramazan ayı var. Okul ve kış masrafları kapıda. Memur oldukça masraflı aylar bekliyor.” diye konuştu.

Kaynak: Güneş Gazetesi 28.06.2009
Foto Galeri

Toplam fotoğraf sayısı: 1