Geri

SEFER TASI'NA GERİ DÖNÜŞ

04 Haziran 2009, Perşembe | 10:55

Ekonomik kriz, dar gelirliye ve orta direğe harcamalarını kıstırırken, bazı kamu ve özel şirketlerde öğle yemeğinin kesilmesi işçiyi, memuru sefer tası taşımaya mecbur etti.

Türk Büro-Sen Genel Başkanı Fahrettin Yokuş, "Bazı işyerlerinde yemek çıkmadığı için çalışanlar ve memurlar mecburen yemeklerini evlerinden taşımaya başladı" dedi.

KIŞLIK İÇİN MEMLEKET GEZİSİ

Memurların yüzde 90'ı ise tatil yapma imkanı olmadığı için memleketine gidip, dönüşte kışlık yiyecek ve içecek getirmeye çalışıyor.

HALK SEFERTASINA GERİ DÖNDÜ

Kriz nedeniyle tasarrufa yönelen vatandaş, öğle yemekleri için dışardan atıştırma yerine sefertası hazırlıyor. Türk Büro-Sen Genel Başkanı Fahrettin Yokuş, "Bazı işyerleri yemeği kestiği için çalışanlar mecburen evinden yemek taşıyor” dedi.

Bunun en büyük göstergelerinden biri de, bir dönemin ünlü "sefer tasları"nın geri dönüşü oldu. Birçok çalışan, öğle yemeklerini dışarıdan almak yerine, artık "beslenme çantası"yla evinden yemek götürüyor.

Yapılan araştırmalar, özellikle dar gelirliler ve orta direğin, mutfağında ve harcamalarında "kriz ayarı" yaptığını ortaya koyuyor. Evlerde; gıdadan giyime, ısınmadan aydınlatmaya kadar tüm ihtiyaçlarda "kemer sıkma" tedbirlerini devreye sokan vatandaşlar, işyerindeki şahsi harcamalarını da gözden geçiriyor.

BESLENME ÇANTASI HAZIRLANIYOR!

Zorunlu harcamaları dışında lüksten kaçınan vatandaşların tasarruf kalemlerinden biri de "beslenme çantaları" oldu. Fast-foodlara para ayırmak istemeyen ve dışarıdan pahalıya yemek yemekten kaçınan çalışanlar, evlerinden, bir dönemin sefer tasları"nı anımsatan "beslenme çantaları" hazırlayarak işe gidiyor.

Memurların, özellikle taşrada yemek çıkmamasından dolayı bu formüle başvurduğunu belirten Türk Büro Sen Genel Başkanı Fahrettin Yokuş, "Türkiye'nin dört bir yanında memurlar ve çalışanlar geçim derdinde. Üç kuruşu elinde tutabilmek için her yolu deniyor. Kriz, herkesi bir şekilde olumsuz etkiliyor. Taşrada, birçok yerde yemek çıkmadığından, çalışanlar da yemeklerini artık evlerinden götürüyor. Bunu yurt gezilerimizde sıkça görüyoruz" dedi.

TATİL YERİNE, MEMLEKETE ERZAK TURU!

Yaz ayları gelmesine karşın memurların yüzde 90'ının tatil yapma imkanının olmadığını vurgulayan Yokuş, "Çoğu memleketine giderek kışlık yiyecek, içecek getirme derdinde. Memurlardan bir kısmı da yaz aylarını seyyar satıcılık, taksicilik yaparak değerlendiriyor. 1960’lı yıllara dönüş yaparak evinden yemek taşıyor" dedi ve Memura tatil yapma şansı yok" ifadesini kullandı.

Hükümete, "harcama çeki" çağrısı yapan Yokuş, "Hem ekonominin canlanması, hem üreticinin malının para etmesi, istihdamdaki daralmanın önüne geçilmesi için acilen harcama çeki uygulaması başlatılmalı.

İşçi, memur ve emekliye, 200 TL'lik harcama çekleri verilerek ekonomi canlandırılmalı. Bu sıkıntıyı aşmanın yolu budur" dedi. Kamuda, maaş sıkıntısının yanında, uygulamalardan kaynaklanan dengesizlik bulunduğunu da kaydeden Yokuş, "Müthiş bir huzursuzluk var. Uygulamalardan, siyasi iradenin yanlışlarından kaynaklanan dengesizlik sorunları artırıyor. Maliye'deki birimleri ve vergi dairelerini dolaşıyoruz; amiri memurundan az maaş alır hale gelmiş. Uzman, müdür yardımcısından daha fazla maaş alıyor. Bunlar sorunları artırıyor" iddiasında bulundu.

Kaynak: Tercüman Gazetesi 04.06.2009
Foto Galeri

Toplam fotoğraf sayısı: 1