Geri

AYRIMCILIĞA SON VERİLSİN!

05 Mayıs 2009, Salı | 13:29

Doktorun vatandaşa yazdığı reçetedeki hatta 3 aylık rapordaki 2x1 tansiyon-kalp ilacını kafasına göre 1x1’e düşüren SGK’nın milletvekilinin ilacını sınırsız vermesine her kesimden tepki yağıyor.

SOSYAL Güvenlik Kurumu’nun (SGK) ilaç reçeteleri ile ilgili uygulamalarına, hekimler ve vatandaşların ardından eski bakanlar ve sivil toplum örgütlerinden tepki sesleri yükseldi. Hekim reçetelerinde belirtilen ilaçların eksik verilmesi ve kullanılan ilaçların parasının vatandaşlardan alınması nedeniyle hastalar zor durumda kalırken, hekimler de aynı uygulamadan şikayetlerini dile getiriyorlar. Vatandaşların yaşadığı sıkıntıya karşın, milletvekillerine tanınan ayrıcalık da tepkilerin bir başka nedeni.

Hasta ölüme terk ediliyor

Tercüman’ın sorularını yanıtlayan Türk Sağlık Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, Anayasa’da her vatandaşa eşit sağlık hizmeti götürmenin devlete bir yükümlülük olarak verildiğini hatırlatarak, “Kıyak emekliliği getirenlerden de ancak böyle bir uygulama beklenirdi” dedi. Uygulamaya tepkisini dile getiren Kahveci, hastaların sağlığına ve hekimlerin değerlendirilmesine saygı duyulmasını istedi. Kahveci sözlerine şöyle devam etti:

“Türkiye Cumhuriyeti Devleti vatandaşlarının hepsinin eşit olması lazım. Siyasetçiler iddia ediyor, ‘Biz herkese sürekli, eşit ve adil sağlık hizmeti sunmak istiyoruz’ diye. Buna rağmen milletin vekillerine farklı, asillerine farklı bir sağlık hizmeti sunarsanız bu doğru bir yaklaşım olmaz. Zaten Anayasa’nın 56. Maddesi’nde, Sağlık Bakanlığı’nın tüm vatandaşlara eşit sağlık hizmeti sunması gerektiği açıkça belirtilmiştir. Milletvekillerine farklı vatandaşa farklı olmaz. Bu uygulama çifte standarttır. Siyaset mekanizmasına karşı vatandaşın farklı bir bakış açısı var. Bu nedenle milletin vekilleri veya SGK bu imtiyazı tasdik edecek uygulamalara meydan vermemelidir. ‘Kıyak emekliliği’ çıkarırlarken milletin vekilleri sıkıntı çekiyoruz demişlerdi. Aslında ülkemizde geçim sıkıntısı çeken o kadar çok insan var ki! İşte bu ayrımcı tavırlar nedeniyle ülkeyi yönetenlerden vatandaşları uzaklaştırıyor. Anketlerde bile güvenilirliğini kaybetmiş kurumlar arasında siyaset mekanizmalarını ön sıralarda gösteriyor. Bu ve benzer durumları Avrupa’da göremezsiniz. Sosyal devlet ilkesinin gereği yapılması gerekir.”

“Ayrımcılığa son verilmeli”

Türkiye Kamu-Sen Genel Teşkilatlandırma Sekreteri Türk Büro-Sen Genel Başkanı Fahrettin Yokuş ise SGK’nın ayrımcılığına tepki gösterdi. Yokuş, şunları söyledi: “Türkiye Cumhuriyeti’nde bütün vatandaşlar eşit denir ama ne hikmetse ayrımcılık devam eder. Milletin vekiline hakları sonuna kadar açacaksınız ama milletin kendisine bu hakları çok göreceksiniz. Bu da iktidar anlayışının yanlışlığını gösteren çok önemli bir nokta. Hatta buna öncelikle Meclis’teki vekillerin karşı çıkması gerekirdi. Ama görülüyor ki bu yasa çıkarken milletvekilleri hiç rahatsızlık duymamışlar ki yasayı kabul edebilmişler.

Sosyal Güvenlik yasası hazırlanırken buna reform dediler. Reform mevcut şartların daha iyiye gitmesidir. Hükümet hastaneleri birleştirme ve sağlık sektörünü özele açmaya karar verdi. Bu siyasi bir görüştü. Ve sonuçta iktidar yanlışını gördü. Bir türlü sosyal güvenlik açıklarını kapatamıyorlar. Şuan ki açık 35 milyar lira civarında. Şimdi yanlış politikalarından dönmeye çalışıyorlar ve acısını da vatandaştan çıkartıyorlar.”

Kaynak: Tercüman Gazetesi
Foto Galeri

Toplam fotoğraf sayısı: 1