Geri

YÖNETİM UYUDU, SENDİKAMIZ SÖZÜNDE DURDU

16 Nisan 2009, Perşembe | 17:50

Genel Başkanımız Fahrettin YOKUŞ, 21 Mart 2009 tarihinde Etlik’te bulunan Sosyal Güvenlik Kurumu arşivini ziyaret ederek, kaloriferlerin yanmamasından dolayı soğukta çalışan ve iş elbisesi olmadan günde 15 bine yakın dosya tanzim eden çalışanları basın aracılığı ile kamuoyuna duyurmuştu.

Kurum yöneticilerine de seslenen Genel Başkanımız Fahrettin YOKUŞ, çalışanların sorunlarının acilen giderilmesini, iş elbiselerinin 25 gün süre içinde verilmesini aksi taktirde bu hizmetin sendikamız tarafından sağlanacağını söylemişti.

Kurum yöneticilerinin, bu süre içerisinde de çalışanların şartlarında herhangi bir iyileştirme yapmamaları üzerine, 16 Nisan 2009 tarihinde Genel Başkanımız Fahrettin YOKUŞ, Genel Eğitim ve Sosyal İlişkiler Sekreterimiz Osman EKSERT, Ankara 1 Nolu Şube Başkanımız Dinçer GÜLER, Ankara 4 Nolu Şube Başkanımız Harika GÜZEL, Ankara 6 Nolu Şube Başkanımız Yücel ÖZER ve Şubelere bağlı Yönetim Kurulu Üyeleri ile birlikte basın açıklaması düzenleyerek çalışanlara söz verdiğimiz iş elbiselerini dağıttılar.

Türkiye Kamu-Sen Genel Teşkilatlandırma Sekreteri-Türk Büro-Sen Genel Başkanı Fahrettin YOKUŞ’un 16.04.2009 tarihli S.G.K Etlik arşivi önündeki basın açıklaması aşağıdadır.

Değerli Basın mensupları

Yaklaşık 3 yıl önce üç Sosyal Güvenlik Kuruluşumuzun (Bağ-Kur, Emekli Sandığı, SSK) birleştirilmesi kararı TBMM’sinde kanunlaştırılarak yürürlüğe girmiştir.

Yürürlüğe giren 5502 sayılı Yasa ile birlikte Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı adına olan kuruluşa bağlı 4’de Genel Müdürlük oluşturulmuştur.

Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı yeni yapısıyla 72 Milyon insanımıza hizmet veren bütçesi ile en büyük kamu kuruluşu haline gelmiştir.

Yeniden yapılanma sürecinde göreve getirilen yöneticilerin büyük bir bölümü liyakatsiz ve ehliyetsiz yöneticilerden oluşturulmuştur. Kişiler sadece siyasi görüşüne göre değerlendirilerek yönetici kadroları doldurulmuştur.

Bununla da yetinilmeyerek yönetim kademelerinin büyük bir bölümü hiçbir sorumluluğu olmayan “vekalet” atamalarıyla doldurulmuştur.

İşte bu liyakatsiz ve beceriksiz yönetimin bir tezahürü olarak Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığında her geçen yıl huzursuzluklar artmış kurum çalışanları düşüncelerine göre gruplandırılmıştır.

Beceriksiz yönetimin bir tezahürü olarak zamanında emekli işlemleri yapılamaz olmuş. Eldeki bütçe imkanları acele ile açılan Merkez Müdürlüklerinin teşrifine harcanırken personelin hakları hep göz ardı edilmiştir.

Şu anda bulunduğumuz SGK Etlik arşivi çalışanları kışı kalorifersiz geçirmiş! Damı akan ve milyonlarca dosyası olan arşivden her gün 15 bin dosyayı raflardan indirip koyan, bir nevi hamallık yapan çalışanların en temel hakları olan giyim paraları ödenmemiş, iş elbiseleri alınmamıştır.

Sendikamız Türk Büro-Sen SGK yöneticilerinin bu keyfi ve sorumsuz davranışlarını kamuoyuna duyurmak ve çalışanların mağduriyetini ifade edebilmek için onlara “iş elbisesi yaptırarak” sorumsuz yöneticilerin sorumluluklarını hatırlatmak istemiştir.

Bu tablo gerçek utanç tablosudur. Siyasi iktidarın yandaş bürokrasi anlayışının bir tezahürüdür. Bu tablodan SGK yöneticilerinin ümit edilir ki yüzleri kızarsın. Onurlu yönetici kalmışsa çalışanlar onlardan onurlu bir davranış beklemektedirler. Özür dilemek gibi, istifa etmek gibi…

Biz Türk Büro-Sen olarak her kurumda olduğu gibi SGK’da da bundan böyle yanlışların takipçisi olacağız. Çalışanlarının hakkını vermeyen mağduriyetlerine sebep olan yöneticileri kamuoyuna ifşa etmeye devam edeceğiz.

 




Foto Galeri

Toplam fotoğraf sayısı: 1