Geri

KRİZİN ETKİLERİ EN AZA İNDİRİLMELİ

15 Ekim 2008, Çarşamba | 11:43

Türk Büro-Sen Genel Başkanı ve Türkiye Kamu-Sen Genel Teşkilatlandırma Sekreteri Yokuş, Türk Büro-Sen Konya İl Temsilciliğinde düzenlediği basın toplantısında, ABD'de yaşanan ekonomik krizin tüm dünyayı etkisi altına aldığını vurgulayarak, bir an önce ülkenin gerçek gündemine dönülmesi gerektiğini bildirdi.

Son günlerde peş peşe zamların geldiğini de dile getiren Yokuş, ''İktidar 4,5 sene afişe ettiği, 'hiç zam yapmadık' diye övündüğü elektriğe, 5. yıla girildiğinde yüzde 70 oranında zam yapmıştır. Yine doğal gaz ve petrolde de zamlar devam etmektedir. Şimdi merak ediyoruz bir yıl içerinde yapılan yüzde 70'lik zammın maksadı nedir? İktidar bunu kamuoyuna açıklamalıdır'' diye konuştu.

Fahrettin Yokuş Deniz Feneri davasıyla ilgili olarak ise ''Keşke inancımız adına böyle bir organizasyonu yapanlar, yanlış yapmasalardı'' dedi.

Yokuş, ''Yapılması gereken şudur. Ortada bir yolsuzluk varsa ki, bu mahkeme kararıyla tescil edilmiştir. Bunun bir ayağının Türkiye'de olduğu ve Türkiye'ye bazı kaynakların aktarıldığı yine mahkeme tutanaklarında tespit edilmiştir. Türkiye'nin derhal bu ayıptan kurtulması lazımdır'' diye konuştu.

Yokuş, yüce inanç değerlerini kullanan ve amacı dışına çıkaran kim olursa olsun mutlaka üzerine gidilmesi gerektiğini dile getirdi.

ENERJİ SORUNU ZAMLARLA ÇÖZÜLMEZ

Türkiye Kamu-Sen Genel Teşkilatlandırma Sekreteri ve Türk Büro-Sen Genel Başkanı Fahrettin Yokuş, Konya Şube Binası’nda bir basın toplantısı düzenledi.

Yokuş; hükümetin yolsuzluk konusunda, göreve geldiği günkü hassasiyetini korumadığını iddia etti. “Yapılan bir araştırmaya göre Türkiye’de AKP hükümeti zamanında 1080 tane kamu ihalesi yapılmış. Bu ihalelerin 450 tanesine itiraz edilmiş ve bu ihaleler iptal edilmiştir. Bu demek oluyor ki, eğer 450 ihaleye itiraz edilmeseydi, bu usulsüz ihaleler uygulamaya sokulacak, kamunun parası birilerine peşkeş çekilecekti” diye konuştu. Son zamanlarda yapılan zamlara da değinen Yokuş, “Hükümet önceki yıl 5 yıllık görev süresince elektriğe yüzde 0 zam yaptıklarıyla övünüyordu. Beş yıllık süre içinde zam yapılmayan elektriğe son bir yıl içinde acaba neden yüzde 60-70’lere varan zam yapıldı. Hükümetin bunlara bir açıklama getirmesi gerekir. Hükümetimiz enerji konusunda bir uykuya yatmış. Beğenmediğimiz Ermenistan’dan elektrik ve doğalgaz almak zorunda kalıyoruz. Buradan yetkililere sesleniyoruz, kimseyi karanlıkta bırakamaz, kimseyi soğuğa terk edemezsiniz. Enerji sorununu da yüksek yüksek zamlarla ve zorunlu tasarruflarla değil, yatırımlarla çözebilirsiniz” ifadelerine yer verdi.

Çeşitli hayır kuruluşları ve belediyelerce vatandaşa iftar yemeği sunmak için kurulmuş ‘iftar çadırlarını’ ‘açlık çadırları’ olarak niteleyen Yokuş, “İstanbul’da 200 bin, Türkiye’de ise 3 milyon insan, bu ‘açlık çadırlarında iftar yapıyor. Bu çadırlar siyasi ranta dönüştürüldü. Bazı yerlerde belediyeler arasında ‘iftar çadırı yeri’ kavgası başladı. Açlık çadırına gidenlerin büyük bir bölümünü hali vakti yerinde insanlar teşkil ediyor. Bir sonraki Ramazan’da lütfen bu açlık çadırlarını kaldırınız” dedi.

Kaynak Konya Merhaba ve Memleket Gazeteleri
Foto Galeri

Toplam fotoğraf sayısı: 1