Geri

İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ YASA TASARISI İÇİN TARAFLAR BİR ARAYA GELDİ

14 Ekim 2008, Salı | 14:00

Çalışma ve Sosyal Güvenlik bakanlığı tarafından hazırlanan İş Sağlığı ve Güvenliği Yasa tasarısı taslağı çalışması için hükümet ile sosyal taraflar bir araya geldi. Bakan Faruk Çelik ile görüşlerini paylaşmak için toplanan taraflar arasında Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Bircan Akyıldız da bulundu.

Toplantı öncesinde basın mensuplarına açıklama yapan Bakan Çelik, İş Sağlığı ve Güvenliği Yasa Tasarısı Taslağı ile bütün çalışanların iş sağlığı ve güvenliği kapsamına alındığını, sağlık ve güvenlik önlemleriyle ilgili çalışan sınırının kaldırıldığını belirtti. Çelik burada yaptığı açıklamada, taslakla ilgili olarak sosyal taraflarla çeşitli kereler bir araya geldiklerini ve bugün nihai şeklini vermek üzere toplandıklarını bildirdi. Bugüne kadar sosyal tarafların talep ve değerlendirmelerini taslağa yansıtmaya çalıştıklarını dile getiren Çelik, toplantıda, taslağın geldiği durumu ve yeni talepleri ele alacaklarını kaydetti.

İş sağlığı ve güvenliğinin, İş Kanunu'nun çeşitli maddeleriyle düzenlendiğine işaret eden Çelik, bu taslakla bağımsız bir iş sağlığı ve güvenliği yasası oluşturulacağını söyledi.

Toplantıya katılan Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Bircan Akyıldız, hazırlanan taslağınhem akademik boyutta hem de uygulamada karşılaşılan sorunlar esas alınarak değerlendirildiğini belirtti.

Türkiye kamu-sen olarak yapılması gereken düzeltmeler için yazılı olarak bildirimde bulunduklarını hatırlatan Akyıldız “Sayın Bakana sunduğumuz metnin önemli bir kısmının taslakta değerlendirildiğini gördük. Bu kanunun çıkmasını Türkiye Kamu-sen olarak önemsiyoruz. Kanun bir an önce TBMM’de kabul edilerek yürürlüğe girmelidir.” dedi.

Çelik, bir gazetecinin, kıdem tazminatına yönelik çalışmalara yönelik sorusu üzerine, şunları kaydetti:

''Bu, sosyal taraflarla görüşmemiz gereken önemli bir konu. Kıdem tazminatı uygulamasında ciddi haksızlıklar olduğunu ve tüm çalışanları kapsamadığını, bunu sosyal taraflarla ve çalışanları temsil eden konfederasyonlarla konuşmamızın yararlı olacağını düşünüyorum. Bununla ilgili takvim çalışıyor. Bu konularda tartışmaya açık olduğumuzu bütün açık yürekliliğimizle söylüyorum. Ama 'kıdem tazminatını kaldırıyorlar' diye yansıtanlara da üzüntülerimi belirtiyorum. Zaten kıdem tazminatı çalışanların yüzde 60'ında kalkmış durumda. Bu değerlendirmeleri en ufak bir araştırmadan uzak olarak gördüğümü ifade etmek istiyorum.''

Bakan Çelik, Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Yasası'na ilişkin sorulara karşılık, konuyla ilgili olarak pazartesi günü geniş kapsamlı bir basın toplantısı yapacağını bildirdi.
Foto Galeri

Toplam fotoğraf sayısı: 1