Geri

KAMU ÇALIŞANLARI SENDİKALARIYLA İLGİLİ YASADA DEĞİŞİKLİK MASAYA YATIRILDI

22 Mayıs 2008, Perşembe | 14:01

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nda gerçekleştirilen toplantıda 4688 sayılı yasanın değiştirilmesi konusu gündeme getirildi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik başkanlığındaki toplantıda Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Bircan Akyıldız yasada kamu çalışanları lehine

yapılması istenen değişiklikleri iletti. Toplantı sonrasında basına açıklama yapan Genel Başkan Akyıldız, kamu çalışanlarının grevli, toplu sözleşmeli sendikal hakkını elde etmesi için gerekli gayreti siyasi iradeden beklediklerini söyledi. Akyıldız konuşmasını şöyle sürdürdü:

“4688 sayılı kanunun aksayan yönlerini, çelişkilerini tartışmak için bir zemin oluşturulması konusunda bir fikir birliğine vardık. Bu fikir birliği çerçevesinde 4688 sayılı kanunda düzenlenmesi gereken konuları görüştük. Bu konularla ilgili teknik bir komisyonun çalışmasına karar verildi. Bu komisyon çalışmasına cumartesi günü başlayacak.

Türkiye Kamu-Sen olarak iki konunun altının çizilmesi gerektiğini sayın bakan ilettik. Bunlardan bir tanesi kamu çalışanlarının sayın başbakan ın da ifade ettiği üzere grevli toplu sözleşmeli ve siyasete katılma haklarını içeren sendikal hakların verilmesi konusunda bir gayretin bir samimiyetin beklentisi içinde olduğumuzu söyledik. İkinci konu da grevli toplu sözleşmeli hakkın verilmesi konusunda önünü açacak olan 4688 sayılı kanunda yapılacak değişikliklerle ilgili taleplerimizin kendilerin bildirdik. Bu başlıklar içerisinde özellikle uzlaştırma kurulu kararlarına işlerlik kazandırılması, yetki süresinin ve toplu pazarlık süresinin belirlenmesi gibi konuların özellikle masaya yatırılması konusunu belirttik.

Kurulacak teknik heyetlerin çalışmalarına müteakiben de sayın Bakan’ın başkanlığında yeni bir toplantının yapılmasına karar verdi. İnşallah kamu çalışanları da bekledikleri sendikal haklara kavuşacaklardır”

Toplantıya Türkiye Kamu-Sen Genel Sekreteri ve Türk eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, Türkiye Kamu-Sen Genel Teşkilatlandırma Sekreteri ve Türk Büro-Sen Genel Başkanı Fahrettin Yokuş, Türkiye Kamu-Sen Genel Mevzuat Sekreteri ve Türk Haber-Sen Genel Başkanı İsmail Karadavut da katıldı.
Foto Galeri

Toplam fotoğraf sayısı: 1