Geri

ÖNCE SOSYAL GÜVENLİK

08 Nisan 2008, Salı | 10:29

Yokuş: “Herkes mutlaka sosyal güvenlik şemsiyesi altına alınmalı. Zarar etmemek için de 11 milyon kaçak önlenmeli Türk Büro-Sen Genel Başkanı Fahrettin Yokuş, Türkiye'de herkesin sosyal güvenlik şemsiyesi altına alınması gerektiğini belirtip, 'Devlet bunu mutlaka yapmalıdır. Ancak sosyal güvenlik sisteminin kar-zarar mantığıyla ele alınmaması gerekir. Devlet 11 milyon kaçak çalışanı kayıt altına alırsa o zaman zarar etmez” dedi.

YÜKÜ KARŞILAMALI

Yokuş, “Sosyal Güvenlik Haftası' nedeniyle yaptığı açıklamada, sosyal devlet olmanın gereğinin milletin sosyal güvenlik ve sağlık yükünü karşılamak olduğuna dikkat çekti. Yokuş, gelişmiş pek çok ülke sosyal güvenlik sistemine katkılarda bulunmakta ancak hiçbir zaman bu katkı kara delik olarak Adlandırılmamaktadır' dedi.

Sosyal güvenlik sisteminin özendirilmesi gerektiğini de belirten Yokuş, 'Çalışandan (Bu sistemden ancak ben mezarda emekli olurum' psikolojisi ortadan kaldırılmalıdır. Yokuş Sosyal Güvenlik Yasa tasarısının ise çalışanı ve emekliyi mağdur etmeyecek şekilde çıkartılmasını önerdi.

Kaynak: Güneş Gazetesi
Foto Galeri

Toplam fotoğraf sayısı: 1