Geri

“KAMU ÇALIŞANLARI 5510 SAYILI YASA KAPSAMINDA OLDUĞU SÜRECE MUTLU OLAMAZ

21 Mart 2008, Cuma | 11:38

Memur Konfederasyonları ile bir araya gelen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, SSGSS Yasa tasarısını görüştü. Çalışma Bakanlığında süren toplantıda taraflar tasarı hakkında görüşlerini bir kez daha dile getirdiler. Toplantı sonrasında açıklama yapan Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Bircan Akyıldız, ''Kamu çalışanları, 5510 sayılı yasa kapsamında olduğu sürece mutlu olmamız mümkün değil'' dedi.

Akyıldız, toplantının ardından yaptığı açıklamada, Anayasa Mahkemesi'nin 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Yasası'nın 22 maddesini kamu çalışanları açısından, 5 maddesini de diğer sigortalılar açısından iptal ettiğini anımsattı.

Yapılmak istenen düzenlemeyle birlikte kamu çalışanları açısından 3 farklı yasal mevzuat doğacağını ifade eden Akyıldız, buna karşın Anayasa Mahkemesi'nin iptal gerekçelerinin ortadan kalkmadığını toplantıda ifade ettiklerini belirtti. Akyıldız, toplantıda, kamu çalışanlarının 5510 sayılı yasa kapsamından çıkarılmasını talep ettiklerini bildirdi.

Akyıldız, toplantıda, esneme olabilecek bazı maddelerin kendilerine sunulduğunu, bunlarla ilgili değerlendirmeleri Emek Platformu'nda pazartesi günü yapacaklarını kaydetti.

Fiili hizmet zammının uygulanmasıyla ilgili 5510 sayılı yasada bulunan bazı mesleklerin çıkarılmasından rahatsız olduklarını dile getiren Akyıldız, bu konuda ısrarcı olduklarını ve bu ısrarlarının devam edeceğini söyledi.

Emeklilik yaşı konusunun da sıkıntı yarattığını ifade eden Akyıldız, yine prim gün sayısıyla ilgili düzenlemenin de dikkate alınması gereken bir diğer konu olduğunu belirtti.

Basın mensuplarının sorularını da yanıtlayan Akyıldız, ortez ve protez kullanımında sigortalılardan yüzde 10-12 katılım payı alınması konusunda esneme olabileceğinin ifade edildiğini belirterek, kendilerinin kamu çalışanlarının bu kapsamda değerlendirilmemesi iddiasında olduklarını kaydetti.

Akyıldız, bir başka soru üzerine, konunun yargıya taşınması durumunda yargının alacağı karara saygılı olacaklarını vurgulayarak, Bakan Çelik'in bir iptal kararı çıkması durumunda buna hazırlıklı olacaklarını dile getirdiğini ifade etti. Akyıldız, ''Kamu çalışanları, 5510 sayılı yasa kapsamında olduğu sürece mutlu olmamız mümkün değil'' dedi.