Geri

65 YAŞTA GERİ ADIM

20 Mart 2008, Perşembe | 10:25

Bakan Faruk Çelik, işçi ve işveren temsilcileriyle görüştü. Hükümet 65 yaş ve diğer maddelerde yumuşamaya başladı... ÇALIŞMA ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Sosyal Güvenlik Yasa tasarısına ilişkin olarak, işçi ve işveren kesimlerinin temsilcileriyle bir araya geldi. Önceki gün Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Bircan Akyıldız ve Türk Büro-Sen Genel Başkanı Fahrettin Yokuş ile bir araya gelen Çelik bugün de memur temsilcileriyle görüşeceği belirtildi.

'ILIMLI BULDUK'

Türk Büro-Sen Genel Başkanı Yokuş, önceki günkü toplantıda hükümet kanadında bir yumuşama gördüklerini belirtip, 'Tasarıdaki 65 yaş sınırının geri çekilmesi, maaş hesaplaması konularında geri adım attığı gözüküyor. Tabii işçi ve memur temsilcileriyle yapılacağı ve alınacak kararlardan sonra bu net olarak ortaya çıkacak ' dedi.

Basına kapalı gerçekleştirilen dünkü toplantıya, Türk-İş Genel Başkanı Mustafa Kumlu, DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi, Hak-İş Genel Başkanı Salim Uslu, TİSK Yönetim Kurulu Başkanı Tuğrul Kutadgubilig, konfederasyonların uzmanları ve bakanlık bürokratlarının katıldığı belirtildi. Konfederasyon yetkililerinden alınan bilgiye göre, Sosyal Güvenlik Kurumu bürokratlarınca, konfederasyonların uzmanlarıyla yapılan toplantıda, tasarıda öngörülen 9 bin prim ödeme gün sayısının, her yıl 50 gün artırılarak uzun yıllara yayılabileceği ifade edildi. Emek Platformu'nun 58-60 yaş ve 7 bin gündeki ısrarının anımsatılması üzerine, ikinci seçenek olarak prim ödeme gün sayısının 8 bine düşürülebileceği ve her yıl 100'er gün şeklinde kademeli artırılabileceği kaydedildi. Emek Platformu ise sigortalıların sistemde uzun kalmaları için aylık bağlama oranının her yıl için % 2'den başlayıp kademeli olarak %2,5 ve %3'e yükseltilmesini önerdi.

BROŞÜRLÜ TANITIM

Hükümet Sosyal Güvenlik Yasa tasarısı konusunda bir taraftan işçi memur temsilcileriyle konuşurken bir taraftan da kamuoyundan destek alabilmek için broşürle destek aramaya başladı. Broşürde erken emekliliğin finansman dengesini bozduğunu kaydedildi.

Kaynak:Güneş Gazetesi