Geri

MASADA ÇETİN PAZARLIK

19 Mart 2008, Çarşamba | 11:22

Bakan Faruk Çelik ile işçi, memur kuruluşları Sosyal Güvenlik Yasa tasarısı için masaya oturacak. Görüşmenin zorlu geçeceği belirtildi.

Hükümetin, gelen tepkilerden Sosyal Güvenlik Yasa tasarısında geri adım atmasından sonra tarafların tekrardan masaya oturacağı belirtildi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, önce memur sonra ise işçi kuruluşlarıyla konuşacağı belirtildi. Bu arada Bakan Çelik, Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Yasa Tasarısı'nın büyük ihtimalle önümüzdeki hafta Meclis Genel Kuruluna geleceğini söyledi.

Türk Büro-Sen Genel Başkanı Fahrettin Yokuş " 9 bin işgücü üzerinden emeklilik, 65 yaş uygulaması, paralı sağlık sistemi ve maaş bağlama hesabı.. Biz tasarıdaki maddeleri kabul etmiyoruz. Ancak ortak bir noktada buluşmayı arzuluyoruz" dedi. DİSK Başkanı Süleyman Çelebi'de öncelikle bu 4 madde üzerinde durduklarını belirtip, 'Eğer toplantı yapılırsa diğer maddeleri de masaya yatırırız' dedi. Yokuş ve Çelebi tasarıdaki maddeleri kabul etmeyeceklerini söyledi.

Sosyal taraflarla sürekli görüştüklerini dile getiren Çelik ise, aralarında sorun varmış gibi gösterilmesini de doğru bulmadığını söyledi. Çelik, ''Aramızda sorun yok tabii... Sosyal taraflar bizim ortaklarımız, talepleri olabilir. Bunlar bir yerde örtüştürülecek'' diye konuştu.

Kaynak Güneş Gazetesi