Geri

AHMET-MEHMET ALTAN KARDEŞLERİN HAZMEDEMEDİĞİ HARİTA

21 Şubat 2008, Perşembe | 11:05

YURT içinden ve yurt dışından hain odakların elden ele dolaştırdıkları haritalar büyük tepki çekerken, Türkiye Kamu Sen çok anlamlı bir kampanya başlattı. Türkiye’yi bölünmüş gösteren haince fikirlerin ürünü haritalara karşı, “Misak-ı Milli” haritası hazırlandı. İlk planda 400 bin memura dağıtılmak üzere hazırlanan harita ve broşürler, daha sonra tüm Türkiye’ye ulaştırılarak, Misak-ı Milli gerçeği herkese öğretilecek. Kampanyayı Tercüman’a anlatan Türkiye Kamu Sen Genel Sekreteri-Türk Büro-Sen Genel Başkanı Fahrettin Yokuş, “Tercüman’ın manşeti bize ilham oldu. Önüne gelen Türkiye’yi bölme hesapları yapıyor. Biz de büyük önderimiz Atatürk’ün ilk TBMM’nin gündemine taşıdığı ve o dönem onaylanan Misak-ı Milli haritamızı hazırladık. Üyelerimizden başlayarak tüm Türkiye’ye dağıtacağız” dedi.

Selanik’ten Kerkük’e...

Hazırlanan haritada, Bulgaristan’da Varna ve Kırcaali bölgeleri, Yunanistan’da Selanik ve çevresi, Ege adaları, Kıbrıs’ın tamamı, Suriye’nin Halep bölgesi, Irak’ta Musul, Erbil, Kerkük hattı, Gürcistan’ın Batum ve çevresi, Nahcıvan Özerk Cumhuriyeti gibi, şu an Türkiye sınırları içinde olmayan yerler de Türkiye içinde gösteriliyor.

Son Osmanlı Mebusan Meclisi ile ilk TBMM’de kabul edilen “Misak-ı Milli”nin bu yerleri de kapsadığına dikkati çeken Fahrettin Yokuş, konunun Atatürk’ün isteğiyle gündeme geldiğini ve görüşülerek kabul edildiğini hatırlatıyor. Yokuş, tarihçilerin tespitlerinin bu yönde olduğunu kaydederken, Atatürk’ün Ankara’ya geldiğinde yaptığı şu konuşmaya vurgu yapıyor: “Mütareke akdolunduğu gün ordularımız fiilen bu hatta hakim bulunuyordu. Bu hudut İskenderun Körfezi cenubundan Antakya’dan Halep ile Katma istasyonu aralarında Cerablus Köprüsü cenubunda Fırat Nehri’nde mülâki olur. Oradan Dirzor’a iner; badehu şarka temdit edilerek, Musul, Kerkük, Süleymaniye’yi ihtiva eder. Bu hudut ordumuz tarafından silahla müdafaa olunduğu gibi aynı zamanda Türk ve Kürt anasırıyla meskun aksam-ı vatanımızı tahdit eder.”

“Oyunları bozabiliriz”

Bundan bir ay sonra Meclis-i Mebusan’da Misak-ı Milli kararının onaylandığını, daha sonra da ilk TBMM’den bu onayın çıktığını kaydeden Yokuş, şöyle konuştu:

“Bölünmüş Türkiye haritaları dünyanın birçok yerinde bizim bakanlarımızın, askerimizin, sivil toplum örgütlerimizin önüne bile getirildi. Biz sürekli mevcudu koruma derdinde, sadece izliyoruz. Oysa Türk toplumu, ABD’nin, AB’nin bize çizdiği değil, Türkiye’nin kendi Meclisinde aldığı karara göre hareket etmeli. Biz Misak-ı Milli’yi o haliyle dünyaya ilan etmişiz. Türkiye olarak bizim de bu ideal doğrultusunda hareket etmemiz gerekir. Bu ideal Atatürk’ün önümüze koyduğu ve TBMM’de benimsenen bir idealdir. Kesinlikle emperyalist bir düşünce değildir. Bugün bir ülke Hatay’ı, bir ülke Doğu Anadolu’yu kendi sınırları içinde gösteriyor. Güneydoğu Anadolu Bölgemiz, sözde bir ülkeyle anılıyor. Sadece Yunanistan’da 145 ‘Pontus’ adı altında dernek açıldı. Yunan marşlarında hala Trakya ve İzmir hedef alınıyor. Bölücü örgütün talepleri ortada. Türk Milleti’nin de bu taleplere karşı refleksinin olması, kendi Misak-ı Milli sınırlarını bilmesi gerekir. Tercüman’ın 22 Ocak tarihindeki manşetinden ilham alarak biz de Misak-ı Milli haritamızı hazırladık ve üyelerimizden başlayarak tüm Türkiye’ye bu gerçekleri anlatacağız.”

400 bin harita ve broşür

Hazırlanan 400 bin harita ve broşürün ilk planda memurlara dağıtılacağını, daha sonra tüm Türkiye’ye konuyu yaymayı planladıklarını belirten Yokuş, “Bütün dairelere, devlet kuruluşlarına, evlere ve bürolara asılması için çalışma yapacağız. TBMM’nin de ‘devlette devamlılık esastır’ düşüncesinden hareketle gerekli çalışmalarda bulunmalarını istiyoruz. Gerçekler unutturulmamalı” ifadesini kullandı.

Kaynak: Tercuman


Haritayı Büyüterek bilgisayarınıza kaydetmek için Haritayı Tıklayınız.Foto Galeri

Toplam fotoğraf sayısı: 2