Geri

İSTANBUL MEMURA ÇOK PAHALI GELİYOR

08 Şubat 2008, Cuma | 10:36

Aldığı maaş ancak kira ve mutfağa yetişen ve borç batağına saplanan memurların yüzde 70'i küçük yerlere gitmek istiyor.

Türk Büro-Sen Genel Başkanı Fahrettin Yokuş memurun yüzde 80'inin kartla ve borçla yaşam sürdürdüğünü belirtip, "Zamlarla birlikte en düşük maaşlı memurun eline 820 YTL para geçiyor. Yani memur aldığı maaşla yarı aç yaşıyor.memurun büyük kısmıda bu maaşı alıyor. Maaşıyla gittikçe batan memurlardan 1.5 milyonu aile desteğiyle ayakta duruyor. Ailenin yanında oturan memur sayısı gittikçe artıyor. 1.6 milyon memur ise kirada oturuyor. Memur maaşına ek zam zorunlu hale gelmiştir" dedi.

3 BÜYÜK KENT

Yokuş, aldıkları maaşla geçinemiyen küçük dereceli memurlara artık 3 büyük kentin işkence haline geldiğini belirtip, "Bu nedenle özellikle İstanbul'da çalışan memurun yüzde 60-70'i küçük yerlere gitmek istiyor"dedi. Küçük dereceli memura maaş zammı, iyileştirme geçim indirimi ile 50-60 YTL verildiğini kaydeden Yokuş, "Bu zam elektrik, su ve yakacak zammıyla fazlasıyla geri alındı. Çalışan kaşıkla verilip kepçeyle alınıyor"diye konuştu.

TASARRUFU UNUTTU

Memurun yüzde 20'sinin maaşında kesinti ve icra olduğunu belirten Yokuş, "Özellikle kredi kartları memuru perişan ediyor. Kartlara mutlaka çeki düzen verilmeli ve bunun takibi yapılmalıdır" diye konuştu.

Memurların yüzde 20-30'unun maaşında icra ya da borç kesintisi olduğunu belirten Yokuş,"Memur artık tasarrufu unuttu. Kötü günler için kenarında 3-5 kuruşu olan memur sayısı çok az"dedi.

Kaynak: Güneş Gazetesi
Foto Galeri

Toplam fotoğraf sayısı: 1