Geri

SOS.GÜVENLİK YASASI İLE İLGİLİ ÖNERİLERİMİZİ ÇALIŞMA BAKANINA TEKRAR İLETTİK

17 Aralık 2007, Pazartesi | 10:20

Türkiye Kamu-Sen Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası yasa tasarısının kamu çalışanları aleyhinde olan maddelerinin düzeltilmesi için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’i ziyaret etti. Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Bircan Akyıldız ve beraberindeki heyet kamu çalışanları açısından kanun tasarısında düzeltilmesi gereken maddelere bir kez daha dikkat çekerek kazanılmış hakların geriye götürülmemesi gerektiğinin altını çizdi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik ise Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Yasası'nın yürürlük tarihinin 1 Haziran 2008 tarihine ertelendiğini bildirdi. Çelik, burada yaptığı konuşmada, Anayasa Mahkemesi'nin iptal kararı sonrasında kararın gerekçeleri üzerinde durduklarını, norm ve standart birliğinin sağlanması konusunda bir çalışma gerçekleştirdiklerini söyledi.

Yasanın değişiklik tasarısının TBMM'de olduğunu anımsatan Çelik, Alt Komisyon'un ilk toplantısını bugün gerçekleştireceğini belirtti. Çelik, tasarı üzerinde ittifak sağlanırsa sosyal amaçlı değişikliklerin gündeme gelebileceğini, bu tür önerilere katkı sağlayabileceklerini kaydetti. Çelik, alternatifli yaklaşımlara hazır bir mekanizmalarının bulunduğunu söyledi.

''Sosyal Güvenlik ile ilgili düzenlemeyi sadece bir finans sorunu olarak görmediklerini'' ifade eden Çelik, ''sosyal güvenlik sisteminin 70 milyonun gelişmişlik farklılığını ortadan kaldırması gerektiğini'' belirtti. Çelik, herkesin kayıt altına alınması gerektiğini vurgulayarak, Sosyal Güvenlik Reformunu'nun amacının da bu olduğunu söyledi.

Bütçe Kanunu'na bir madde eklenerek Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Yasası'nın yürürlük tarihinin 1 Haziran 2008 tarihine ertelenmesi konusunda önerge verildiğini bildiren Çelik, yasanın ay sonuna kadar çıkabileceğini, ancak bu sürenin 15 Ocak 2008'e kadar da sürebileceğini bildirdi.
Foto Galeri

Toplam fotoğraf sayısı: 1