Geri

İSTANBUL 7 NOLU ŞUBEMİZ, 8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ KUTLU OLSUN

08 Mart 2021, Pazartesi | 13:51

İstanbul 7 Nolu Şubemiz 8 Mart Dünya Kadınlar Günü münasebetiyle hanım üyelerimize çiçek verdi.

 

Şube Başkanımız Ramazan Keklik, “8 Mart 1857 tarihinde ABD’nin New York kentinde 40.000 dokuma işçisi daha iyi çalışma koşulları istemiyle bir tekstil fabrikasında greve başladı. Ancak polisin işçilere saldırması ve işçilerin fabrikaya kilitlenmesi, arkasından da çıkan yangında işçilerin fabrika önünde kurulan barikatlardan kaçamaması sonucunda 120 kadın işçi can verdi.

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu ise, 16 Aralık 1977 tarihinde 8 Martın Dünya Kadınlar Günü olarak kutlanmasını kabul etti. Birleşmiş Milletlerin sitesinde günün tarihine ilişkin bölümde, kutlamanın New Yorkta ölen işçilerin anısına yapıldığı yazılmamıştır ne yazık ki...

 

Dünyanın her yerinde emeğine, haklarına sahip çıkan, eşitsizliklere ve ayrımcılığa karşı direnen kadınlarımızın var olma mücadelesine katkı sunmak amacıyla gerçekleştirilen 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü,  yine buruk, kadının eğitim ve çalışma hakkından tutun da en temel hak olan yaşam hakkına kadar uzanan baskılara ve şiddete maruz kaldığı bir dünyada kutlamak durumundayız.

 

KADINA ŞİDDETİN CEZALARI ARTIRILMALIDIR

 

Günümüzde kadınlar hergün namus adı altında eşi, çocuğu,  kardeşi, babası tarafından acımasızca öldürülüyor, çocuk yaşta evlendiriliyor... Boşandığı için , sevdiği için, sevmediği için katlediliyor ya da tecavüze uğruyor... 2021 Yılının ilk 65 gününde 67 kadınımız hunharca katledildi...

 

Devletimiz kadına şiddet konusunda, yeni çalışmalar yapmalı gerekli görülmesi halinde yasal düzenlemeler yapılmalı ve kadına şiddet suçlarının cezaları daha da yükseltilmeli, hafifletici sebepler tamamen kaldırılmalıdır. Cezaların artırılmasının yanı sıra, emniyet güçlerimize kadın ve şiddet eğitimi verilmeli, kadınların yardım çığlıklarına anında müdahale edilmelidir.

 

ÇALIŞMA HAYATINDA YER ALAN KADINLARA KOLAYLIK SAĞLANMALI

 

Çalışma hayatında kadınlar, erkek çalışanlara göre daha fazla mobbinge uğramaktadır. Psikolojik şiddet ile başa çıkamayan bir çok kadınımız bu sebeple çalışma hayatını bırakma yolunu seçmektedir. Konuyla ilgili olarak, mobbing eğitimleri artırılmalı ve kadınlara hakları öğretilmelidir. Aktif olarak çalışma hayatında yer alan kadınlara devletimiz tarafından avantajlar sağlanmalıdır.

 

Özellikle özel sektör istihdamında erkek nüfusun tercih edilmesi, kadınları eve bağlayan önemli bir konudur. Devletimiz bu konuda da önlemler alarak, kadınların özel sektör ve kamu da tercih edilen işgücü haline gelmesini sağlamalıdır.

 

 Üllke olarak bu konuda bazı önlemler almamız gerekmektedir. Kadınların eğitim hakkının korunması, erken yaşta evliliklerin sonlandırılması, kız çocuklarının özellikle geleceğin meslekleri denilen bilgisayar – otomasyon sistemleri üzerine eğitim almalarının sağlanması alınacak temel önlemlerden bazıları olacaktır.

 

Kadın erkek ayırımı yapmadan her bireye insan gözüyle bakıldığı ... Kadın erkek birlikte karar verip birlikte yürüdüğü... hayatın yükünü birlikte paylaşabildiği, kadınların değer gördüğü, sevilip sayıldığı  8 Martları yaşayalım inşallah...

 

Başta şehit annelerimizin, sonra siz değerli  kadınlarımızın  " 8 Mart Emekçi Kadınlar Gününü"  kutluyorum...

1857 yılında ölen emekçi kadınları, ülkemde her ne sebeple olursa olsun  öldürülen tüm kadınları da saygıyla anıyorum...

 

Türk Büro-Sen olarak, çalışma hayatında kadınlarımızın yer aldığı, toplum içerisinde değersizleştirilmeyen, en yakınları tarafından şiddete maruz bırakılmayan ve eğitim ve yaşama hakkı başta olmak üzere, tüm haklarının korunduğu bir 8 Mart olması temennisi ile, 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü kutlarım” dedi.

 

 
Foto Galeri

Toplam fotoğraf sayısı: 14