Geri

İSTANBUL ANADOLU ADLİYESİNİN HUKUK DIŞI UYGULAMASINA MÜDAHALE ETTİK

17 Aralık 2020, Perşembe | 11:41

Geçtiğimiz yılın son aylarında ortaya çıkan ve kısa sürede tüm dünyayı etkisi altına alarak küresel bir salgın haline gelen covid-19 tedbirleri kapsamında İstanbul Anadolu Adli Yargı İlk Derece Mahkemesi Adalet Komisyonu Başkanlığı, hukuk dışı bir uygulama kararı aldı.

Adalet Komisyonu Başkanlığı, 14.12.2020 tarih ve 2020/674 Muh. Sayılı yazısı ile; “Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğünce yayımlanan rehberde, sağlık çalışanları haricinde temaslı değerlendirme kriterlerinin yüksek ve düşük riskli olarak ikiye ayrıldığı, bu doğrultuda düşük risklilere ek tedbir uygulanmayacağı ancak maske, mesafe ve hijyen konusunda dikkat etmelerinin isteneceğinin rehber kapsamında belirtildiği bu kapsamda, birimde tüm personelin karantinaya alınmış olmasının “maske, mesafe ve temizlik” kriterlerine personelce riayet edilmediği anlamına geleceğinden bahisle haklarında DMK madde 125/B-a gereğince idari işlem başlatılacağı” hususundaki kararını ilgili birimlere göndermiştir.

Sendikamız, yaşanan salgın sürecinde zaten hastalık riski taşıyan personelin bu şekilde soruşturma tehdidi ile mobbinge maruz bırakılması hukuk dışı olup, bahse konu hususun düzeltilerek gereğinin yapılması üzere Adalet Bakanlığı ve İstanbul Anadolu Adli Yargı İlk Derece Mahkemesi Adalet Komisyonu Başkanlığına  yazı yazmıştır.

MEMURLAR ÜZERİNDEKİ BASKI SALGININ DAHA HIZLI YAYILMASINA SEBEP OLACAKTIR

Konuyla ilgili değerlendirmede bulunan Genel Başkanımız Osman Eksert, “Bilindiği üzere, tüm dünyada pandemi ilan edilmiş olup, salgın hastalık ile mücadelede en önemli kriterler maske, mesafe ve hijyen olarak belirlenmiştir. Bu kapsamda da hasta olanlar ve hasta kişiler ile temaslı olanların karantinaya alınarak izole edilmesi hastalığın yayılmasını önlemek için büyük önem taşımaktadır.

Bu kapsamda Adalet Komisyonu Başkanlığınca yayınlanan yazı ile, bu hastalığa yakalan çalışanlar soruşturma tehdidi ile yüz yüze bırakılmıştır. Çalışanlar hastalığa yakalansa dahi soruşturma açılması korkusu ile test dahi yaptırmaya imtina edecek, bu durumda salgının hızla yayılmasına sebep olacaktır.

Memurların hasta olmaları halinde soruşturma açılacağını belirtilen yazıda, Adalet çalışanları arasında yine ayrım yapılmış, Hakim ve Savcılar bu uygulamadan muaf tutulmuştur. Kimse unutmasın ki, bu hastalık insan, unvan ve makam ayrımı yapmamaktadır.

Toplum sağlığını tehlikeye atan bu karar hukuka aykırı olup, asla ve asla kabul edilemezdir” dedi.

 

Yazıları görmek için tıklayınız
Foto Galeri

Toplam fotoğraf sayısı: 1