Geri

ÇANKIRI ŞUBEMİZ, KADINA ŞİDDETE HAYIR

03 Aralık 2020, Perşembe | 10:41

Çankırı Şube Kadın Kolları Başkanımız Fatma Nurdan KÖKSALDI’nın yazılı basın açıklamasıdır.

Kurtuluş Savaşı’mızda cephede kahramanca savaşan kadınlarımız, modernleşen çağımızda daha da mücadeleci bir ruha sahip olması gerekirken; her geçen gün artan şiddete maruz kalarak sindirilmekte ve toplumda hak ettiği yeri tam olarak bulamamaktadır.

Fiziksel ve psikolojik şiddete maruz kalan kadınların, şiddet görmesinin altında yatan etkenler erkeğin kadın üzerinde otorite kurma isteği, çocukluğunda ailesinden şiddet görmüş olması, kendini yetersiz hissetmesi, alkol kullanımı, maddi imkânların doğurduğu psikolojik vs. nedenlerdir. Ama hiçbir bahane şiddetin gerekçesi olamaz!

KÖKSALDI, BU KONUDA MEDYANIN ÇOK HASSAS DAVRANMASINI İSTEDİ

Türk Büro-Sen olarak, insanların sosyal ve psikolojik olarak güçlendirilmesi gerektiğini savunduğunu, şiddetin artış nedenlerinin çok yönlü araştırılması gerektiğini ifade ederek,  “Bugün geldiğimiz noktada tahammülsüz, öfke kontrolü olmayan, duygularını ve davranışlarını denetleyemeyecek kadar içgüdüsel davranan vatandaş sayımız çoğaldı. Kadınlarımız eğitim hayatlarından yoksun bırakılarak evlere mahkûm edildi. Ekonomik faaliyetleri kısıtlandı ve toplumun en korumasız ve zayıf kesimini kadınlar oluşturdu. Toplumun da duyarsızlığı ile kadınlarımız, kendi kaderine terk edildi.

Bu bağlamda, Türkiye’de kadın-erkek eşitsizliğini eşit bir ortama taşımak için sosyal devletin gerekliliklerini tesis etmek son derece önemlidir. Dolayısıyla, TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu’nun daha etkin bir biçimde çalışmasını bekliyoruz. Şiddetin sosyoloji, psikoloji, siyaset bilimi, kamu yönetimi, hukuk, ekonomi, işletme, iletişim, medya, tarih, yerel yönetimler, edebiyat, felsefe, ilahiyat gibi alanlar açısından toplumdaki yansımaları örneklerle ortaya konularak ve çözüm önerileri geliştirilmelidir.’’ dedi

 

Terör şiddetini nasıl lanetlediysek, cefakâr kadınlarımıza karşı şiddeti ve kaba kuvvet kullanan zihniyeti şiddetle kınıyoruz.

 

Herkesi “eline, beline, diline sahip olmaya “ davet ediyoruz.
Foto Galeri

Toplam fotoğraf sayısı: 1